PREMIERY - czerwiec 2022

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Premiery i nowości Dodano: favorite Trafienie: 1274

Czerwiec to kolejny miesiąc wytężonej pracy w Oficynie Wydawniczej "Impuls" przynosi kolejne ważne i wyczekiwane premiery

Czerwiec to kolejny miesiąc wytężonej pracy w Oficynie Wydawniczej "Impuls" przynosi kolejne ważne i wyczekiwane premiery wydawnicze:1. Realizacja dźwięków języka polskiego. Terapia zaburzeń artykulacji

Autor: Ewelina Chorębała

Realizacja dźwięków języka polskiego. Terapia zaburzeń artykulacjiPraca logopedy nad dźwiękami mowy wymaga elementarnej wiedzy z różnych dyscyplin, która będzie dla niego stanowić bazę. Jednakże cel terapii nie z każdym pacjentem ukierunkowany jest na artykulację, tzn. na jej czystość zgodnie z normą ortofoniczną. Nie z każdym pacjentem możliwe jest wypracowanie idealnej, wzorcowej realizacji danej głoski. Niekiedy możliwe jest tylko usprawnienie fonacji i artykulacji głosek.

Książka składa się z trzech części. Część pierwsza przedstawia wiadomości teoretyczne na temat dyslalii i metod pracy stosowanych przez różnych praktyków logopedów oraz przybliża przyczyny występowania zaburzeń artykulacji. Część druga zawiera informacje praktyczne: charakterystykę głoski według następującej kolejności: opis głoski, układ artykulacyjny odpowiedzialny za jej brzmienie, czas pojawiania się w rozwoju mowy, pozycja, w jakiej występuje w wyrazie, wskazanie, czy występuje przed głoską [i], sposób wymawiania w różnym otoczeniu fonetycznym, nieprawidłowe realizacje. Zasadnicza część to: różnicowanie słuchowe, wywołanie głoski, praca nad jej korekcją wraz ze wskazówkami do pracy logopedy (rozdzielone na części A, B, C). Charakterystyka fonetyczno-artykulacyjna obejmuje: spółgłoski twarde, spółgłoski miękkie, spółgłoski zmiękczone, samogłoski ustne i samogłoski nosowe...

Premiera w naszej księgarni internetowej: zobacz premierę

Ewelina Chorębała

Ewelina Chorębałaabsolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ukończyła też logopedię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studia Wczesnej Interwencji Logopedycznej na Uniwersytecie Gdańskim, Pracuje głównie z pacjentami z opóźnionym rozwojem mowy oraz z różnymi typami dyslalii obwodowej (wady szczękowo-zgryzowe, ankyloglosja, zaburzenia orofacjalne). Interesuje się również wczesnym wspomaganiem, profilaktyka i stymulacja rozwoju mowy małych dzieci. Pełniła funkcje kierownika ds. zarządzania personelem medycznym w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Łodzi. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Autorka artykułu Dyslalia - wyzwanie czy codzienność w pracy logopedy?, opublikowanego w ,,Forum Logopedy" (2016, nr 14), będącego zapowiedzią książki Realizacja dźwięków języka polskiego. Terapia zaburzeń artykulacji.

_______________________________________________


2. Dzienniki z Królestwa. (Auto)etnograficzne zapiski badaczki terenowej w Arabii Saudyjskiej z komentarzami

Autor: Anna Odrowąż-Coates

Dzienniki z Królestwa. (Auto)etnograficzne zapiski badaczki terenowej w Arabii Saudyjskiej z komentarzamiW książce zawarto obszerne relacje z pobytu w Arabii Saudyjskiej w latach 2010–2012. Motywami przewodnimi prezentowanego dziennika autoetnograficznego są szok kulturowy oraz wyzwania związane z długoterminowym zanurzeniem się w odległą rzeczywistość społeczną. W książce wyraźnie uwidaczniają się subiektywizm i usytuowanie badaczki: kobiety, Europejki, chrześcijanki przebywającej w jednej z najbardziej konserwatywnych części Królestwa. Dzienniki zawierają opisy zmagań dnia codziennego i podejmowaną w duchu emancypacyjnym refleksję nad doświadczanymi zdarzeniami. Książka ma na celu przybliżenie sytuacji badawczej i związanych z nią dylematów. Publikacja ma za zadanie przyczynić się do popularyzacji badań naukowych.

Fragment Wstępu
Nazywam się Anna Odrowąż-Coates, jestem polską badaczką terenową, wykładowczynią w Katedrze Pedagogiki Społecznej, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Od zakończenia pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku socjologia na Uniwersytecie Gdańskim żyję tworzeniem sytuacji badawczych, zauważaniem i interpretacją faktów społeczno-kulturowych. Pasją badawczą zaraził mnie świętej pamięci profesor socjologii Mieczysław Gulda, promotor mojej pracy magisterskiej (2002), a później doktorskiej (2005). Mój osobisty mistrz i przyjaciel, który towarzyszy mi w myślach codziennie, także dziś.

Premiera w naszej księgarni internetowej: zobacz premierę

Anna Odrowąż-Coates

Anna Odrowąż-Coatesjest polską badaczką terenową w zakresie nauk społecznych, a także wykładowczynią akademicką, profesorem Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (www.odrowaz-coates.com).
Jej eklektyczne zainteresowania badawcze łączą wiele dyscyplin z zakresu nauk społecznych i obejmują przede wszystkim nierówności społeczne, osadzone w nurcie pedagogiki krytycznej, a w szczególności sytuację kobiet i dzieci w kontekście edukacji, szans życiowych i reprodukcji systemu społecznego.

_______________________________________________

3. Chaos zaplanowany, czyli krótka historia o metodzie Marii Montessori

Autor: Zespół

Chaos zaplanowany, czyli krótka historia o metodzie Marii MontessoriPodróż, w którą pragniemy zaprosić czytelnika, zaczyna się pod koniec XIX wieku we Włoszech, kiedy to młoda lekarka Maria Montessori rozpoczyna pracę w szpitalu San Giovanni na oddziale dziecięcym. Spotkanie z małymi podopiecznymi pozwala młodej Marii odkryć znaczenie dzieciństwa i zobaczyć w każdym swoim pacjencie ważnego człowieka, który w swym pięknie wewnętrznym przyczynia się do rozwoju cywilizacji pokoju i miłości, ale pod jednym warunkiem: że my, dorośli, nie zniszczymy tego potencjału drzemiącego w każdym dziecku.

Maria Montessori mówiła, że „budowniczym człowieka jest dziecko. Dziecko jest ojcem człowieka”. Od niego wszystko się zaczyna dzięki jego wrodzonej dziecięcej aktywności, energii, ciekawości i zachwytowi światem. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki, aby ten potencjał mógł rozkwitnąć i przynieść dobre owoce.

Miejscem odkrywania tajemnicy dzieciństwa w myśl założeń Włoszki były placówki oświatowe tworzone przez nią na całym świecie. Jej badania, obserwacje i praca z najmłodszymi pozwalają rozwijać zachwyt nad możliwościami młodego człowieka również obecnie, w XXI wieku. Lekcja, którą pozostawiła współczesnym dorosłym ta niezwykła kobieta, przypomina o odpowiedzialnej miłości, trosce i szacunku do naszych podopiecznych. Przez całe życie zabiegała ona o należne miejsce dla każdego dziecka, o dopuszczenie go do głosu i możliwość samodzielnego działania, które pozwala na naturalny, niczym nieskrępowany rozwój.

Pomysł stworzenia książki o metodzie włoskiej lekarki, której idee realizowane są w Katolickich Szkołach Montessori prowadzonych przez Fundację „Ziarnko Maku”, zrodził się w wyniku wsłuchiwania się w jej niezwykłe postulaty. Autorami tej publikacji są uczniowie, którzy doświadczyli edukacji w myśl założeń Marii Montessori. Młodzi ludzie przedstawią jej postać, przybliżą jej ważne myśli, zaprezentują spojrzenie społeczności szkolnej na metodę wykorzystywaną współcześnie i podzielą się swoją twórczością, zainspirowaną postacią tej kobiety żyjącej na przełomie XIX i XX wieku.

Premiera w naszej księgarni internetowej: zobacz premierę

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło