Jak się nie nudzić na emeryturze ?
Podtytuł: Poradnik emeryta i rencisty
Autor:
Stanisław Mędak
ISBN: 978-83-8095-850-0
42,86 zł
32,86 zł
Oszczędzasz: 10,00 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 31,00 zł
Poradnik niezbędny dla emeryta, który pragnie się cieszyć życiem bez uszczuplenia zawartości portfela. Zachęca do działania, do walki z stereotypowym wyobrażeniem człowieka na emeryturze, który – jak mawiają satyrycy - nie wie, czy lepiej położyć się do łóżka wcześniej, by nie nudzić się przez cały wieczór, czy też przed północą, by nie nudzić się od rana.
Poradnik dostępny w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book:
Kto to jest emeryt? Osoba, zmagająca się z dylematem: położyć się spać wcześniej, aby nie nudzić się przez cały wieczór, czy pójść spać przed północą, aby nie nudzić się do rana. W tym prześmiewczym obrazku zapożyczonym od satyryków, niestety, jest sporo prawdy.
Jak się nie nudzić na emeryturze? autorstwa Stanisława Mędaka jest propozycją dla tych, którzy szukają aktywności, jednak brakuje im wiedzy w co i jak się zaangażować. Pokazuje nam jak wystartować w tym nowym, wartościowym rozdziale życia.
Polecamy poradnik niezbędny dla emeryta, który pragnie się cieszyć życiem bez uszczuplenia zawartości portfela. Zachęca do działania, do walki z stereotypowym wyobrażeniem człowieka na emeryturze, który – jak mawiają satyrycy - nie wie, czy lepiej położyć się do łóżka wcześniej, by nie nudzić się przez cały wieczór, czy też przed północą, by nie nudzić się od rana.
Strach przed kolejnym dniem, niepewność, nastrój przygnębienia, poczucie wyobcowania, pustka, samotność, utrata chęci do życia, mogą się przytrafić każdemu. Kiedy jesteśmy czynni zawodowo, nie mamy czasu, by drobiazgowo analizować stany emocjonalne. W uwalnianiu się od negatywnych emocji pomaga nam praca zawodowa, obowiązki, codzienny kontakt z ludźmi.
Co począć w sytuacji, kiedy przeszliśmy na emeryturę, gdy odebrano naszej psychice i organizmowi wszystko, co daje aktywność zawodowa? Czy mamy poddać się losowi, zaakceptować biernie nowy etap naszego życia?
„Być emerytem to bardzo trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się ze sobą” – powiadają twórcy mało życzliwych uwag.
Autor poradnika Jak się nie nudzić na emeryturze wychodzi z innego założenia:
- Inspiruje i zachęca do działania.
- Sugeruje, co zrobić z nadmiarem czasu, którego na emeryturze nie umiemy sobie wypełnić.
- Podpowiada, jak dostrzec jasne strony „nowego życia”, jak zaplanować codzienność, poranki i wieczory, kiedy człowiek budzi się z niechęcią i wieczorem nie może zasnąć.
- Podaje wiele adresów, wskazuje miejsca, gdzie warto się udać, choćby na chwilę.
Jego rady mogą okazać się lekarstwem na nudę, wskazówki – zachętą, bodźcem do zmiany sytuacji na lepsze.
Poradnik został przygotowany tak, aby między czytelnikiem a doradcą nawiązały się sympatia i porozumienie oparte na zaufaniu.
Zapoznajmy się najpierw ze spisem treści do poradnika Jak się nie nudzić na emeryturze, aby przekonać się do myśli Joanny Chmielewskiej: ”Lepiej grzeszyć i żałować. Niż żałować, że się nie grzeszyło”.
Poradnik emeryta i rencisty
34 Przedmioty
Opis
- Książka elektroniczna - E-book
- Epub, Mobi, PDF
- Książka papierowa
- oprawa miękka
Specyficzne kody
- isbn
- 978-83-8095-850-0
Stanisław Mędak
wykładowca w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1981 zajmuje się nauczaniem języka polskiego jako obcego w Polsce i za granicą (Szwajcaria – Genewa, Czechy – Uniwersytet Karola w Pradze, Francja – Uniwersytet le Mirail w Tuluzie, INALCO i Instytut Nauk Politycznych w Paryżu.
Autor trzech słowników specjalistycznych języka polskiego i innych publikacji z zakresu polszczyzny wydanych w Polsce i za granicą: Język polski à la carte. Wybór testów, Uniwersytet Jagielloński, Kraków 1995, Chcę mówić po polsku. Podręcznik dla początkujących (wersja niemiecka, francuska, angielska), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996, 1997, Słownik form koniugacyjnych czasowników polskich, Universitas, Kraków 1997, Dictionnaire de la déclinaison des substantifs polonais, Wydawnictwo Uniwersyteckie PUM w Tuluzie, Tuluza 2001, Co z czym? Ćwiczenia składniowe dla grup zaawansowanych, Universitas, Kraków 2002, Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2003, Słownik form koniugacyjnych czasowników polskich, Universitas, Kraków 2004 (wersja skrócona), Liczebnik też się liczy! Gramatyka liczebnika z ćwiczeniami, Universitas, Kraków 2004, Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2005, Apprendre le polonais par les textes (współpraca: C. Bruley–Meszaros i B. Biela), L’Harmattan Paris–Budapest–Kinshasa–Torino–Ouagadougou 2005, W świecie polszczyzny. Podręcznik do nauczania języka polskiego. Poziom C2 – dla zaawansowanych, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP – Kielce 2007, Świat polszczyzny. Sprawdź się! CD – ćwiczenia, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce 2007, tłumaczenie książki J. Zieglera La Suisse lave plus blanc („Milczący sejf”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991).
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Stanisław Mędak |
ISBN druk | 978-83-8095-850-0 |
ISBN e-book | 978-83-7587-726-7 |
Objętość | 124 stron |
Wydanie | II, 2020 |
Format | B5 (160x235). E-book - format PDF, EPUB i MOBI |
Oprawa | miękka, klejona, fola matowa |
Wstęp
Rozdział pierwszy
Wolontariat
Rozdział drugi
Uniwersytety Trzeciego Wieku
Rozdział trzeci
W zdrowym ciele zdrowy duch. Tai-chi
Rozdział czwarty
Relaksacja i medytacja
Rozdział piąty
Kluby seniora
Rozdział szósty
Buszowanie cyberemeryta w sieci
Rozdział siódmy
Zajęcie na cztery sezony. Pomoc dla zwierząt i ptaków
Rozdział ósmy
Sprzątanie świata. Pomóż Ziemi!
Rozdział dziewiąty
Odwrócona hipoteka. Podroż luksusowym statkiem do tajemniczego
Machu Picchu. Oferta adresowana wyłącznie do seniorów
Rozdział dziesiąty
Szukanie zatrudnienia
Rozdział jedenasty
Moje imię Emeryt. Lista złych uczynków
Zakończenie
Dla kogoś, kto każdego ranka spieszy do pracy a wytchnienie znajduje dopiero wieczorem, bycie emerytem to szczyt marzeń i westchnień. Jednak dla człowieka, który osiągnął już wiek emerytalny, stan taki niekoniecznie musi oznaczać stałe zadowolenie i luksus „nic nie robienia”. Autor w prostej i żartobliwej formie podaje pomysły mogące pomóc emerytom uporać się z nagle zminimalizowaną aktywnością i zwolnieniem tempa życia.
Na pierwszym miejscu S. Mędak stawia wolontariat. Główną grupą odbiorców działalności wolontariuszy są osoby starsze, samotne i o różnym stopniu niepełnosprawności. Praca z nimi polega na udzielaniu im konkretnej pomocy, wykonywaniu dla nich lub razem z nimi podstawowych czynności, czytaniu książek – jednym słowem –spędzaniu wraz z nimi czasu. Wolontariusz znajdzie również zatrudnienie w schronisku dla zwierząt, ogrodzie botanicznym, muzeum, galerii, bibliotece itp.
Dużą popularnością cieszy się Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obecnie obiektów tego typu jest około stu czterdziestu, natomiast – słuchaczy – kilkanaście tysięcy. W czasie zajęć seniorzy rozwijają swoją osobowość i zainteresowania, tworzą i umacniają więzi społeczne, zdobywają i uaktualniają wiedzę a przede wszystkim „pobudzają szare komórki do twórczej aktywności”. Dzięki temu czują się młodzi, bo „nie mają czasu się starzeć”.
S. Mędak proponuje także skorzystać z relaksacji (relaks dźwiękowy, estetyczny, przez muzykę) oraz z kursu tai-chi czyli połączenia ćwiczeń fizycznych z koncentracją i skupieniem. Ćwiczenia ruchowe tai-chi doskonalą, łagodzą, normują, redukują, polepszają, oczyszczają oraz wspomagają ciało i duszę bez udziału NFZ. Zainteresowani znajdą spis filmów i książek dotyczących tego zagadnienia.
Inną możliwością przynoszącą pozytywne efekty są Kluby seniora. Tam emeryci mają okazję uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach i kursach, umożliwia się im bezpłatne wysłuchanie porad dotyczących obsługi i eksploatacji urządzeń oraz zagadnień technicznych (komputer, internet). Organizowane są dla nich Dni seniora, które na stałe znalazły się w kalendarzu imprez. Emerytom proponuje się udział w akcjach zimowego dokarmiania ptaków oraz sprzątania świata.
W „Poradniku emeryta i rencisty” znalazła się zupełna nowość dotycząca finansów. Stanowi ją „odwrócona hipoteka”, przeznaczona dla seniorów z własną nieruchomością: właściciel mieszkania, domu, willi otrzyma dożywotnią rentę pod zastaw nieruchomości. Emeryt zapisujący na korzyść banku swoje mieszkanie, nadal będzie mógł w nim mieszkać i co miesiąc, aż do końca życia otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe (maksymalnie 660 złotych).
W książce umieszczono również katalog stron internetowych dla seniorów i o seniorach.
„Poradnik emeryta i rencisty” może być pomocny dla każdego: dla ludzi w sile wieku stanowi doskonałe przygotowanie na czas ich przyszłej emerytury, natomiast senior nauczy się, jak najlepiej korzystać z darowanych mu lat życia.
Danuta Szelejewska
źródło http://www.granice.pl/recenzja,jak-sie-nie-nudzic-na-emeryturze-poradnik-emeryta-i-rencisty,2958
___________________________________________________________________________________
Książka Stanisława Mędaka „Jak się nie nudzić na emeryturze?” trafiła w moje ręce jeszcze pachnąc świeżym drukiem. Byłem niezmiernie ciekaw, jak ktoś poprowadzi ów poradnik dla emeryta i rencisty tak, by był interesujący i przydatny dla seniorów. Miałem swój konstrukt myślowy, co w danej propozycji powinno się znaleźć, jednak po lekturze okazało się, że zostały zawarte w niej pewne informacje, których się nie spodziewałem. Źle? Nie, bardzo dobrze! Publikacja zaskoczyła mnie paroma rozdziałami, ale o tym później.
Poradnik czyta się szybko i przyjemnie. Autor z pewną dozą humoru podaje niektóre fakty, czy też porady, co na pewno w tego typu publikacji jest zaletą. Jest to pozycja bardzo przydatna, zwłaszcza dla tych seniorów, którzy korzystają z Internetu. Na pewno potrafi zmobilizować i pokazać inny świat na przykładzie przywołanych przez autora stylów spędzania wolnego czasu – aktywnie i z pożytkiem. W niniejszej publikacji odnajdujemy szereg dróg, którymi warto pójść, by nie zostać stłamszonym mentalnie i fizycznie przez cztery ściany własnego domu. Jeśli każdy z odbiorców będących na emeryturze wybrałby choć jedną z jedenastu prezentowanych przez autora dróg na pewno by nie żałował, a i spełniłby przy tym funkcję prezentowanego poradnika.
Niestety, jeśli ktoś nie posiada umiejętności korzystania z Internetu, a takich osób w gronie seniorów jest raczej więcej niż mniej, wtedy dostęp do prezentowanych w poradniku instytucji, form aktywności będzie utrudniony. Książka bowiem zawiera mnóstwo ciekawych i interesujących adresów internetowych, jednak numerów telefonów, czy adresów stacjonarnych jest w niej naprawdę niewiele, a szkoda!
Na pewno świeży emeryt bądź emerytka, którzy uporządkowali cały garaż i wszystkie narzędzia, doprowadzili domowy ogródek do perfekcji i stwierdzili, że teraz nie mają już co robić po lekturze prezentowanego tu poradnika zobaczą, że jest jak zagospodarować wolny czas i naprawdę jest co z nim robić! Jakie więc sugestie spędzania wolnego czasu znajdziemy w omawianym poradniku? Autor będzie nas skutecznie zachęcał do pomocy innym poprzez: wolontariat na rzecz naszych bliźnich, pomoc zwierzętom czy zaangażowanie się w ekologiczne akcje, takie jak sprzątanie świata. Pokaże nam też możliwości naszego rozwoju prezentując Uniwersytety Trzeciego Wieku czy ciekawe miejsca w Internecie. Nie zabraknie także informacji o relaksacji i medytacji.
Tak jak w życiu są chwile, które rozpamiętujemy bez końca, są chwile, które po prostu dla nas niewiele znaczą, tak też w niniejszej książce są mocne i słabsze rozdziały. Na tych słabszych nie zamierzam się tu skupiać, jednak do fragmentów, które zaskoczyły mnie in plus, należą dwa. Temat odwróconej hipoteki, poruszony w rozdziale dziewiątym, jest czymś, co burzy tradycyjny styl myślenia – i bardzo dobrze! Czym jednak jest ta odwrócona hipoteka? Jeśli posiadamy nieruchomość oraz skromną rentę / emeryturę, a naszej nieruchomości nie ma za bardzo kto dziedziczyć, możemy zastosować mechanizm hipoteki odwróconej. Polega on zgoła na tym, że sprzedajemy nasz dom bankowi, a bank pozwala nam w nim mieszkać do końca życia… do końca życia także nam go spłaca w postaci comiesięcznych wypłat. Podsumowując, co miesiąc dostajemy od banku określoną kwotę za naszą nieruchomość, która uzupełnia naszą małą rentę / emeryturę, dzięki czemu mamy więcej pieniędzy w portfelu i jakość naszego życia ulega poprawie. Jednak po naszej śmierci domu nikt nie dziedziczy, trafia on bowiem w ręce banku – cóż, coś za coś. Autor podaje ten oto sposób na godne przeżycie jesieni swojego życia. Pomysł jest kontrowersyjny – a jakże – jednak podaje bardzo ciekawą alternatywę.
Innym miejscem w książce, które mnie zaskoczyło jest rozdział jedenasty „Lista złych uczynków”. Znajdziemy w nim zachętę do sporządzenia swoistego rachunku sumienia i podsumowania naszego życia. Po co? By bez stresu, bez wewnętrznych konfliktów rozpocząć jesień swojego życia – by nie wracać do tego co złe, co zostało w tyle, tylko iść do przodu, być aktywnym i zdrowym mentalnie i fizycznie.
„Jak się nie nudzić na emeryturze?” autorstwa Stanisława Mędaka jest propozycją dla tych, którzy szukają aktywności, jednak brakuje im wiedzy w co i jak się zaangażować. Pokazuje nam jak wystartować w tym nowym, wartościowym rozdziale życia. Książkę można zakupić między innymi w Oficynie Wydawniczej Impuls
Kuba Słowik
źródło: http://www.senior.org.pl/?page_id=714
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów