• Obniżka
  • Nowy
Skauting dla chłopców

Skauting dla chłopców

ISBN: 978-83-8294-256-9
49,52 zł
47,52 zł Oszczędzasz: 2,00 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 45,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Nowość wydawnicza

Podtytuł: Wychowanie dobrego obywatela metodą puszczańską

Wersja książki
Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprinty wydania z 1938 roku: Skauting dla chłopców.

Do Polskiego Czytelnika. Oto mamy przed sobą cudowną książkę. Miliony chłopców na całym świecie czytało i czyta ją od 30 lat. Milionom chłopców książka ta była bodźcem i pomocą że stali się dzielni, weseli, uczynni, że byli lepszymi ludźmi i lepszymi obywatelami swego kraju. Uczy ona jak być silnym, zdrowym, zaradnym, samodzielnym i rycerskim, jak pomagać innym. Uczy wielu wspaniałych rzeczy, które młodego chłopca, a również dorastającego młodzieńca i przewodnika młodzieży porywają, napełniają entuzjazmem i zachwytem.

Trzydzieści lat temu pojawiło się pierwsze wydanie „Scouting for Boys”. Od tego czasu rozeszło się 20 wydań. Ogółem wybito w ciągu tego czasu ponad pół miliona egzemplarzy jedynie w języku angielskim. A przecież ponadto była ona tłumaczona na wszystkie niemal języki świata. Trudno zliczyć jak wielka jest liczba egzemplarzy, które rozsypały się po całym świecie. Książeczka ta spowodowała, że w krajach na całej kuli ziemskiej powstały organizacje skautowe przepojone duchem tej książki.

Do Polski książka ta trafia po raz pierwszy w okresie, gdy młodzież przygotowuje się do walki o wolność. Młodzież rwie się i chce być gotowa do czynu, przeczuwając, że chwila wyzwolenia Narodu musi być bliska. Przywódcy polskiej młodzieży znajdują w tej angielskiej książeczce podstawy wspaniałej szkoły rycerskiej. Znajdują w niej ducha pokrewnego polskim tradycjom rycerskim, powstańczym i filomackim. Andrzej Małkowski przystosowuje tę książeczkę do potrzeb naszych i wpchodzi ona we Lwowie w r. 1911 pod tytułem „Scouting jako system wychowania młodzieży”. Jak grzyby po deszczu powstają w całej Polsce drużyny harcerskie. Gdzie rządy zaborcze tłumią organizowanie się polskiej młodzieży, tam książka Małkowskiego dociera w formie tajnej „bibuły” (specjalny nakład na cienkim papierze) i powoduje powstawanie tajnych drużyn skautowych.

95 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Specyficzne kody

isbn
978-83-8294-256-9

LORD BADEN-POWELL

to znany w całym świecie twórca skautingu, który swą chlubną karierę życiową rozpoczął w 16-tym roku życia twardą służbą żołnierską w koloniach i jako uczestnik wojny angielsko-boerskiej. W walkach tych odznaczył się czynami wojennymi, a jeszcze bardziej rycerskością wobec zwyciężanego wroga. Życie bogate w przygody oraz walki z tubylcami, przyrodą i dzikim zwierzem wyostrzyły u niego zmysł samoobrony, co później wyzyskał szlachetnie w praktycznym życiu, dążąc do odrodzenia życia moralnego i fizycznego młodzieży całego świata. Jak powstała idea skautowska i na jakim podłożu się zrodziła, — dają pogląd na to karty tej książki, zawierającej opisy rzeczywiście przeżytych przygód. Książka to bardzo ciekawa, (nawet sensacyjna) dla każdego wieku, a szczególnie dla skautów, — dla polskiego zaś harcerza bliska, gdyż cnoty harcerskie odegrały swoją rolę w walce o zmartwychwstanie Polski.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1938 rok

Autor

LORD BADEN-POWELL

ISBN druk

978-83-8294-256-9

ISBN e-book

Objętość

550 stron

Wydanie

I, 2023

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta, lakier UV

Do Polskiego Czytelnika  

Przedmowa  

Rozdział I. Zaprawa skautowa

1.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym. Jak skauci pracują  
2.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym. Zbiór instrukcji dla całego kursu wychowania skautowego  
3.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.   Próby  
4.    Uniform, system zastępowy   

Rozdział II. Życie w polu

5.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym. Życie w polu
6.    Skauci wodni
7.    Sygnały   i   komendy

Rozdział III. Życie w obozie

8.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.    Pionierka 
9.    Obozowanie 
10.   Kucharzenie 

Rozdział IV. Tropienie

11.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.   Obserwowanie  śladów   
12.    Gawęda przy ognisku obozowym.  Tropienie 
13.    Wnioskowanie  

Rozdział V. Puszczaństwo

14.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.  Podkradanie się  
15.    Gawęda przy ognisku obozowym.  Zwierzęta
16.    Rośliny 

Rozdział VI. Wytrzymałość skauta

17.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.    Jak   stać   się   silnym   
18.    Gawęda przy ognisku obozowym.    Przyzwyczajenia zapewniające zdrowie  
19.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.   Zapobieganie chorobom   

Rozdział VII. Rycerskość

20.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.    Rycerskie odnoszenie się do bliźnich 
21.    Gawęda przy ognisku obozowym.    Karność  wewnętrzna  
22.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.    Doskonalenie się

Rozdział VIII. Ratownictwo

23.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.    Bądź gotów na zetknięcie się z nieszczęśliwym wypadkiem  
24.    Gawęda przy ognisku obozowym.    Jak się zachowywać w nieszczęśliwych wypadkach
25.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.   Niesienie   pomocy

Rozdział IX. Patriotyzm

26.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.    Nasze Imperium
27.    Obowiązki obywatelskie   
28.    Gawęda   przy   ognisku   obozowym.    Zjednoczeni ostoimy się —   podzieleni upadniemy  

Rozdział X. Uwagi dla instruktorów

Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

To książki zakazane po 1945 roku, wycofywane z bibliotek i niszczone przez komunistyczne władze PRL. Nazwiska autorów, ich twórczość, były wymazywane przez cenzurę i niedostępne dla kolejnych pokoleń młodzieży, instruktorów harcerskich, wychowawców, pracowników naukowych. Władze harcerskie w socjalistycznym państwie dokładały wszelkich starań, by odciąć harcerstwo od historii i wpływów idei skautowej oraz by z inspiracji partii, nadać mu formę pionierskiej organizacji. Ideologia urzędowa w historii harcerstwa wpierw gorączkowo poszukiwała „postępowych tradycji”, a następnie z jeszcze większym zaangażowaniem legitymizowała każdy taki skrawek narodowej historii. Ten przekaz historyczny lepszego, nowego, socjalistycznego harcerstwa wzmacniały ówczesne publikacje.

Solidarnościowy zryw społeczny lat osiemdziesiątych minionego stulecia, porozumienia Okrągłego Stołu, odzyskanie wolności po 1989 roku umożliwiły odrodzenie ruchu harcerskiego, sięgnięcie do jego źródeł, historii i tradycji.

Coraz więcej jest prac poświęconych harcerstwu. Nadal jednak brakuje wznowień źródłowych publikacji, które w latach 1911–1939 miały wpływ na rozwój idei harcerskiej i organizacji, kształtowanie postaw harcerskich i kształcenie kadry instruktorskiej oraz społeczny wizerunek ZHP. Warto je przypomnieć, ponieważ wszystko, cokolwiek myślimy i czynimy, ma swoje bezpośrednie lub pośrednie, pozytywne lub negatywne, uświadamiane lub nie, źródła w tym, co myśleli i czynili nasi poprzednicy.

Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło