Związki miłosne w sieci. Poszukiwanie partnera życiowego na portalach randkowych

Związki miłosne w sieci. Poszukiwanie partnera życiowego na portalach randkowych

ISBN: 978-83-7850-481-8
22,86 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 24,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Internet od jakiegoś czasu jest nieodłączną częścią naszego życia. Spędzamy przy komputerze wiele godzin – czytając przeróżne strony, oglądając filmy, słuchając muzyki, rozmawiając z przyjaciółmi. Poznawanie nowych znajomych poprzez łącze internetowe to w dzisiejszych czasach nic niesamowitego, dlaczego więc nie można by się również zakochać przez sieć?

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

W dobie Matrixa i światów alternatywnych rewolucja cyfrowa nie mogła ominąć i tej najintymniejsze ze sfer – sfery emocjonalnej. Miejsce dawnych romantycznych uniesień zastąpiły portale randkowe, gdzie o wyborze partnera decyduje nie wymiana spojrzeń, lecz atrakcyjny nick. zapoznaj sięZjawisko, zdawałoby się, marginalne, doczekało się wcale pokaźnej literatury przedmiotu, wśród której na uwagę zasługują Związki miłosne w sieci Romana Lepperta i Kamili Kacprzak, w całości oparte na badaniach empirycznych miłosnego fenomenu. Badacze wskazują miejsce tej ultranowoczesnej formy w szerokim kontekście kulturowym, pokazując przy tym niezmienność pewnych mechanizmów psychologicznych: prawa, rządzące sferą intymną, są zawsze takie same, nieważne, czy środkiem przekazu jest sonet Szekspira czy bezprzewodowa klawiatura.

Książka porusza ważne zagadnienie społeczne jakim jest obecnie nawiązywanie, tworzenie i utrzymywanie przez młodych ludzi relacji partnerskich za pomocą internetu. Twórcy „Związków miłosnych w sieci” pozwalają nam zapoznać się z mechanizmami wpływającymi na decyzję o wyborze partnera z punktu widzenia psychologicznego i społecznego. Pokazują zarazem jak wyglądało to zjawisko na przestrzeni wieków. Szczególnie dużo miejsca poświęcają portalom randkowym, miejsca gdzie nawiązuje się nowe znajomości, ale także buduje swój wizerunek oraz zaspakaja swoje potrzeby. Pokazują perspektywy rozwoju portali randkowych oraz ukazują zagrożenia związane z poszukiwaniem miłości w sieci. Autorzy opisując cyberprzestrzeń nie zaniedbują opisu tradycyjnego funkcjonowania związków partnerskich. Przedstawiony materiał oparty jest na rzetelnych badaniach empirycznych, o charakterze eksploracyjnym.

Jest on podstawą do odpowiedzi na pytania dotyczące procesu podejmowania decyzji o zarejestrowaniu się na portalu randkowym, długości i częstotliwości korzystania z tego miejsca, nawiązywania kontaktu pomiędzy użytkownikami i ich doświadczeń. Publikacja ta będzie stanowiła cenną pozycję dla osób próbujących zrozumieć współczesny świat, który jest dzisiaj równocześnie światem online i offline, a zarazem samego człowieka próbującego znaleźć bliskość, szczęście i zrozumienie w związku z drugim człowiekiem. Książka zawiera bogatą bibliografię oraz netografię.

wywiad

192 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi

Specyficzne kody

isbn
978-83-7850-481-8

Roman Leppert

Roman Leppertpedagog, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki i były prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalista w zakresie pedagogiki ogólnej.

W 1988 ukończył studia na kierunku pedagogika w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Na Wydziale Pedagogicznym tej uczelni na podstawie napisanej pod kierunkiem Edmunda Trempały rozprawy pt. Potoczne teorie wychowania studentów na przykładzie studentów pierwszego roku studiów pedagogicznych WSP w Bydgoszczy uzyskał w 1994 stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika. W 2004 na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Młodzież - świat przeżywany i tożsamość. Studia empiryczne nad bydgoskimi licealistami otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika. W 2016 został profesorem nauk społecznych.

Został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz profesorem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

Był prorektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN oraz Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

 

Kacprzak Kamila

Kacprzak KamilaDoktorantka na kierunku pedagogika. Związana z Katedrą Pedagogiki Ogólnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiowała pedagogikę, doradztwo zawodowe i rehabilitacyjne oraz oligofrenopedagogikę. Otrzymała nagrodę dla najlepszego absolwenta Wydziału Pedagogiki i Psychologii, a także nagrodę dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w roku 2011/2012. Jej prace dyplomowe zostały dwukrotne wyróżnione. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Problemy osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej”. Konkurs organizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Fundację Gaudeamus.

Obecnie pracuje w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i jest członkiem Zespołu ds. Doktorantów z Niepełnosprawnością przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Leppert Roman, Kacprzak Kamila

ISBN druk

978-83-7850-501-3

ISBN e-book

978-83-7850-481-8

Objętość

178 stron

Wydanie

II, 2013

Format

B5 (160x235). E-book: epub i mobi

Oprawamiękka, klejona

Wstęp    

Rozdział 1. Internet jako miejsce nawiązywania kontaktów

1.1. Krótka historia powstania sieci    

1.2. Różne sposoby definiowania pojęcia Internetu    

1.3. Cyberprzestrzeń jako miejsce nawiązywania kontaktów    

1.4. Komunikacja w Internecie   

1.5. Tożsamość w sieci 

1.6. Teorie potwierdzające lub negujące możliwości budowania wartościowych relacji w Internecie   

Rozdział 2. Dobór partnerów

2.1. Ogólna charakterystyka okresu wczesnej dorosłości    

2.2. Eksplikacja pojęcia partnera życiowego   

2.3. Przemiany w sposobach poszukiwania partnera życiowego   

2.4. Czynniki wpływające na atrakcyjność interpersonalną partnera     

Rozdział 3. Miłość w Internecie

3.1. Rodzaje i opis intymnych relacji online    

3.1.1. Głębokie związki uczuciowe online   

3.1.2. Powierzchowny cyberflirt i cyberseks

3.2. Charakterystyka portali randkowych   

3.3. Przestrzeń Internetu jako wyzwolenie od ograniczeń wewnętrznych i zewnętrznych w nawiązywaniu kontaktów

3.4. Strategie budowania profilu dostępnego w serwisie randkowym   

3.5. Przeniesienie relacji online do świata offline   

3.6. Reguły gry, czyli zasady randek online    

3.7. Zagrożenia czyhające na internautów szukających miłości w sieci    

3.8. Przyszłość randek internetowych 

Rozdział 4. Projekt badawczy

4.1. Typ badań naukowych 

4.2. Pytania badawcze    

4.3. Charakterystyka obiektu badań 

4.4. Schemat badań naukowych   

4.5. Metody zbierania i analizowania danych 

Rozdział 5. Wyniki badań własnych

5.1. Stosunek respondentów do świata wirtualnego  

5.2. Podejmowanie przez respondentów decyzji o zarejestrowaniu się na portalu randkowym   

5.3. Strategie budowania profilu wykorzystywane przez respondentów   

5.4. Doświadczenia respondentów związane z korzystaniem z portalu randkowego 

5.5. Doświadczenia respondentów w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami na portalu randkowym   

5.6. Doświadczenia respondentów związane z poszukiwaniem partnera życiowego   

5.7. Długość i częstotliwość korzystania z oferty portalu randkowego przez respondentów 

5.8. Wnioski z badań 

Zakończenie

Bibliografia 

Netografia   

Spis tabel 

fragment

Jestem dość sceptyczna jeśli chodzi o możliwość stworzenia prawdziwej intymnej i trwałej relacji w wyniku poznania drugiej osoby na portalu randkowym. Jednak spotykam coraz więcej osób, które korzystają z tego rodzaju stron i mają nadzieję, na spotkanie w tym miejscu swojej „drugiej połówki”.

Odruchowo chciałabym tym osobom odradzać taką ścieżkę, jednak wiem, że często są to osoby, którym bardzo zależy na poznaniu „kogoś interesującego” a ich codzienność nie daje okazji do zbyt wielu nowych kontaktów. Internet wydaje się więc dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że zawsze istnieje możliwość spotkania się off-line.

Zastanawiałam się więc, na tym na ile mój sceptycyzm bierze się z przyzwyczajenia i wychowania w czasach bez internetu. Pewnie dlatego z wielką ciekawością otworzyłam książkę, która niedawno wpadła mi w ręce, wydaną przez wyd. Impuls, Kraków 2013, K. Kacprzak i R. Leppert „Związki miłosne w sieci. Poszukiwanie partnera życiowego na portalach randkowych”

Nie jest to książka, którą by się czytało łatwo przyjemnie i szybko, jednak jeśli celem jest odpowiedź na pytanie „jak to właściwie jest z randkowaniem przez internet”, warto ją przeczytać. Oczywiście jest też dobrym źródłem, jeśli ktoś prowadzi badania nad tego rodzaju zjawiskami. Książka jest naukowym podejściem do tematu, zawiera przegląd literatury i raport z własnego badania przeprowadzonego przez autorów.

Autorzy zebrali dane z literatury i analizy dotyczące trzech obszarów:

1. komunikacji on-line jako sposobu na nawiązywanie relacji

2. sposobów poszukiwania partnerów życiowych na przestrzeni wieków

3. sposobów wykorzystywania portali randkowych przez różnych użytkowników – odpowiedź na pytania

4. jakie potrzeby zaspokajają, jakie cele realizują i w jaki sposób

Badaniem objęto 5 osób w wieku 18-29 lat, które korzystały z portali randkowych dłużej niż pół roku (0,5 oku do 8 lat). W wyniku standaryzowanych wywiadów z tymi osobami sformułowano odpowiedzi na pytania dotyczące procesu podejmowania decyzji o zarejestrowaniu się, długości i częstotliwości korzystania z portalu, strategii budowania profilu, doświadczeń związanych z nawiązywaniem relacji z innymi użytkownikami. To co wydaje się istotne, to fakt, że pomimo bardzo dużej „bazy” potencjalnych kandydatów na partnera życiowego, większość nawiązanych na portalu relacji nie miała charakteru stałego związku w realnym życiu.

Muszę przyznać, że wnioski z tej lektury są dla mnie dość przygnębiające. Z jednej strony uświadamiam sobie nieuchronność rozwoju w tym obszarze. Przypuszczalnie będzie to coraz bardziej powszechny sposób na poszukiwanie bliskich relacji przy prawdopodobnie rosnącym poczuciu samotności w relacjach. Mogę powiedzieć, że warto było przeczytać tę książkę, ponieważ mój wstępny sceptycyzm zyskał naukowe podstawy :-)

A tak poważniej – myślę, że dzięki tej publikacji osoby, pragnące nawiązać w ten sposób bliską relację, mogą realniej spojrzeć na możliwości jakie niesie ze sobą aktywność na portalu randkowym.

źródło: http://ekalinowska.pl/zwiazki-milosne-w-sieci-recenzja


Zanim zajrzałam do książki „Związki miłosne w sieci" postanowiłam „poszperać" w sieci, w poszukiwaniu portali, które zajmują się kwestiami poszukiwania życiowego partnera. Nie sądziłam, że takich portali znajdę kilkaset, a może i więcej. We współczesnym świecie, wszystkie ważne dla nas informacje znajdujemy w internecie. Dlaczego więc nie znaleźć tam swojej drugiej połówki?

Bez wychodzenia z domu, możemy teraz nawiązać nową znajomość, a w dowolnym momencie zdecydować, czy chcemy z tą osobą spotkać się potem w świecie realnym. Autorzy tej książki postanowili na wybranej grupie respondentów zbadać jakie oczekiwania i preferencje są korzystne w poszukiwaniu partnera. Twórcy „Związków miłosnych w sieci" pozwalają nam zapoznać się z mechanizmami wpływającymi na decyzję o wyborze partnera, z punktu widzenia psychologicznego i społecznego. Badania prowadzone były w oparciu o bardzo dogłębną i gruntowną analizę portali randkowych oraz portali oferujących seks przez internet. Autorzy opisując cyberprzestrzeń nie zaniedbują opisu tradycyjnego funkcjonowania związków partnerskich.

Autorzy tej publikacji zastanawiają się, dlaczego ludzie decydują się na życie intymne, zawieranie przyjaźni i budowania miłości w oparciu o sieć internetową? Zdarza się również tak, że po okresie pobytu w sieci, więzi między nimi urzeczywistniają się i młodzi ludzie tworzą trwałe związki kończące się nawet ślubem.

„Związki miłosne w sieci" to publikacja podzielona na pięć rozdziałów. Pierwszy z nich to rozdział teoretyczny, który służy przedstawieniu historii powstania internetu. Kolejny rozdział zawiera informacje dotyczące charakterystyki respondentów. Kolejne pozostałe rozdziały są już szersze i bardziej rozbudowane i dotyczą badań i ich wyników, których autorzy dokonali. Mimo że książka napisana jest prostym i przystępnym językiem to wiedza jaka w niej się znajduje jest na wysokim poziomie. W sposób obrazowy autorzy przedstawiają nam psychologiczne i socjologiczne aspekty poszukiwania partnera na całe życie. Ta książka daje nam też obraz współczesnego społeczeństwa, pełnego singli, w którym dominuje poczucie samotności i braku bliskości. Na pewno dzięki tej książce będziemy mogli łatwiej zrozumieć tych, którzy podejmują próbę zrozumienia człowieka XXI wieku. Bowiem ludzie żyją dzisiaj w dwóch wymiarach: realnym i wirtualnym.

W książce ukazano prezentację zmian, które związane są z wkroczeniem nowych mediów do naszego codziennego życia. Autorzy zauważają, że poszukiwanie miłości w sieci staje się coraz bardziej popularne, a co więcej staje się to tematem nie tylko naukowym, ale również publicystycznym. Na portalach pojawia się coraz to więcej form inicjowania znajomości, np. aplikacja spotted na Facebooku oraz różnorakie strony internetowe, na których internauci poszukują osób, które widziały w centrach handlowych, w pociągu czy w tramwaju. Autorzy powołują się również na niezbyt kolorowy scenariusz randkowania w sieci ustalony przez Piotra Szarotę, który zakłada, że w sieci rozwija się turystyka seksualna, tzw. hooking up, czyli seks bez zobowiązań, który nie staje się podstawą do stworzenia więzi oraz friends with benefits, czyli przyjaźń z bonusem. Autorzy książki martwią się o młodych ludzi, którzy stają przed bardzo trudnym dylematem: miłość do usług czy miłość na zawsze.

Ponadto książka „Związki miłosne w sieci" zawiera obszerną bibliografię i netografię, co oczywiście pozytywnie wpływa na ocenę książki. Czy polecam tę pozycję? Oczywiście, że tak. W szczególności osobom, które są zainteresowane zagadnieniami psychologicznymi oraz informacjami związanymi z funkcjonowaniem nowych mediów i ich wpływem na nasze życie. Publikacja ta będzie stanowiła cenną pozycję dla osób próbujących zrozumieć współczesny świat.

źródło: http://www.sztukater.pl/ksiazki/item/11304-zwiazki-milosne-w-sieci.htmlInternet od jakiegoś czasu jest nieodłączną częścią naszego życia. Spędzamy przy komputerze wiele godzin – czytając przeróżne strony, oglądając filmy, słuchając muzyki, rozmawiając z przyjaciółmi. Poznawanie nowych znajomych poprzez łącze internetowe to w dzisiejszych czasach nic niesamowitego, dlaczego więc nie można by się również zakochać przez sieć? Dowód istnienia takich trwałych i fantastycznych związków mamy choćby tuż przed oczami, ponieważ właśnie przez internet poznała się pewna szczęśliwa para z naszej nastkowej redakcji (ale o tym może opowiedzą Wam kiedyś sami).

Książka Związki miłosne w sieci, poszukiwanie partnera życiowego na portalach randkowych to nie beletrystyka, a bardziej opracowanie naukowe, które skupia się konkretnie na portalach towarzyskich i opisie ich funkcjonowania. Autorzy w poszczególnych rozdziałach krok po kroku referują nam wyniki swoich obserwacji oraz badań. Lektura zaczyna się bardzo ciekawie. Pierwszy podrozdział to „Krótka historia powstania sieci”, w którym przedstawione zostają niezwykłe ciekawostki.

Mnie osobiście bardzo zainteresowało, jak zaczęła się ta cała przygoda z internetem i czemu on w ogóle istnieje. W końcu jego powstanie to niesamowity skok technologiczny, wpływający właściwie na wszystkie dziedziny ludzkiego życia.

Związki miłosne w sieci(…) to wbrew pozorom nie jest poradnik o tym, co powinniśmy zrobić, jak szukać, czego się wystrzegać. To ściśle naukowe opracowanie, które przedstawia nam w tym krótkim – bo zaledwie 175-stronicowym tomie – samo istnienie takiego zjawiska jak „miłość cybernetyczna”, czyli szukania swojej drugiej połowy w ten właśnie sposób. W pięciu rozdziałach autorzy zaprezentowali zjawisko społeczne oraz dotyczące go badania i ich konkluzje.

Podsumowując, wydaje mi się, że Związki miłosne w sieci(…) byłyby idealną pozycją dla osób starszych, które takiej miłości internetowej nie rozumieją, a nie dla młodzieży czy osób w wieku studenckim, dla których właściwie nie ma różnicy, czy poznali swoją drugą połówkę w klubie, na imprezie czy może właśnie w cyberprzestrzeni. Jeżeli jednak uważasz portale randkowe za coś niezwykłego, to ta książka udowodni Ci, że wcale tak nie jest, a związki, które stworzone zostały on-line, mają naukowe podstawy istnienia.

Związki miłosne w sieci(…) to nie poradnik, nie jest to również lektura do poduszki. To raczej interesujący artykuł, mówiący zarówno o ludzkich zachowaniach, jak i możliwościach, które niesie ze sobą nasza współczesna rzeczywistość. To opracowanie, które niejednej osobie może pomóc zrozumieć dzisiejszy świat.

źródło: http://nastek.pl/recenzje/10457,Zwiazki-milosne-w-sieci-recenzja


Era globalizacji w jakiej obecnie przyszło nam żyć przyniosła ze sobą wiele wyzwań z, którymi obecnie jako społeczeństwo musimy sobie poradzić. Jednym z tych wyzwań jest problem stosunku ludzi do nowych mediów jakim stał się internet.

Pod pojęciem nowych mediów rozumiem przede wszystkim sieć internetową, z której coraz częściej korzystamy i która zabiera nam coraz większą część naszego czasu. I już sami czasami nie wiem, czy dzieje się to świadomie za naszym przyzwoleniem, czy też nie. Internet, jak wszystko, ma złe i dobre strony.

Trzeba umieć te dobre strony odkryć, by Internet mógł być narzędziem dzięki, któremu nasze życie może być lepsze. Ale czy internet jest właściwym narzędziem do tego, by ułatwiać budowę związków międzyludzkich, w tym tych najbardziej intymnych więzi - miłości? W jaki sposób może pomóc nam w jej tworzeniu? Badań na ten temat podjęli się autorzy pracy pod wymownym tytułem "Związki miłosne w sieci. Poszukiwania partnera na portalach randkowych". Roman Leppert, Kamila Kacprzak podjęli swe badania w oparciu o metodę empiryczną i w nawiązaniu do zachowań młodych ludzi nawiązujących lub podtrzymujących swoje związki w sieci. Badania prowadzone były w oparciu o bardzo dogłębną i gruntowną analizę portali randkowych oraz portali oferujących seks przez internet. Relacje były w odniesieniu do relacji bardzo widocznego w przestrzeni internetowej zjawiska cyberseksu i szeroko rozumianego życia intymnego, jakie kwitnie w sieci.

Autorzy zastanawiają się, dlaczego ludzie decydują się na życie intymne, zawieranie przyjaźni i budowania miłości w oparciu o sieć internetową? Zdarza się również tak, iż po okresie pobytu w cyberprzestrzeni więzi między nimi urealniają się i młodzi ludzie tworzą trwałe związki kończące się nawet ślubem.

Nie znajdziemy w tej książce li tylko opisu cyberprzestrzeni, ale przede wszystkim opis funkcjonowania człowieka w ujęciu holistycznym jako jednostki nader złożonej, o ciekawym wachlarzu różnorodnych potrzeb. Mimo ogólnie przystępnej formy językowej w jakiej została napisana ta praca, jej naukowa wartość jest bardzo wysoka i może stanowić przyczynek do dalszej już nieco bardziej złożonej analizy tych współczesnych sieciowych cyberzachowań.

Na pewno dzięki tej książce będziemy mogli łatwiej zrozumieć tych, którzy podejmują próbę zrozumienia złożonego funkcjonowania człowieka XXI wieku. Albowiem współczesny człowiek żyje niejako w dwóch wymiarach - tym realnym i wirtualnym.

Książka "Związki miłosne w sieci zawiera obfitą bibliografię, przez co znakomicie pomaga rozumieć te oba złożone i skazane w dłuższej perspektywę na współistnienie obok siebie wymiary naszego realnego i wirtualnego życia. Podsumowując, można z całym przekonaniem stwierdzić, iż ta książka z pewnością warta naszej uwagi w kontekście zrozumienia nas samych. Tego kim jesteśmy i w jakim złożonym świecie przyszło nam żyć, i z jak skomplikowanymi procesami stosunków międzyludzkich będziemy się jeszcze zmagać.

źródła: http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=18189Podobno, czego nie ma w Google, to nie istnieje. Serwisów randkowych w sieci jest mnóstwo, a prawie każdy posiada profil na portalu społecznościowym. Rozwój internetu wynikał z wyścigu między tym, co modne lub potrzebne, a ofertą składaną przez rzeczywistość i codzienność. Czy jesteśmy pokoleniem ludzi, którzy otaczają się nieustannym dostępem do wszystkiego? Czy miłość jest jak towar – zawsze na wyciągnięcie ręki?

Internet podlega nieustannym zmianom. Dzisiaj, nie jest już tylko światem alternatywnym dla rzeczywistego. Dla ludzi obcujących z technologiami medialnymi od dawna, naturalne staje się korzystania z e-usług. W Internecie robimy zakupy, wyszukujemy informacji, rejestrujemy się do specjalistów, korespondujemy i opłacamy rachunki. Jednak nawet twórcy sieci nie mogli się spodziewać, że zostanie ona wykorzystana do poszukiwań związków towarzyskich i relacji intymnych. Temat ten zostaje szeroko poruszony w publikacji „Związki miłosne w sieci. Poszukiwanie partnera życiowego na portalach randkowych” autorstwa K. Kacprzak i R.Leppert (wyd. Impuls, 2013).

Według danych CBOS, liczba singli w wieku 25-50 lat sięga w Polsce 10% (wyłączając wdowców i rozwodników). Autorzy „Związków miłosnych w sieci” podejrzewają, że samotność typu „singiel” to tylko etap przejściowy lub wynikający z konieczności. Następstwem tego poziomu jest poszukiwanie bliskiej osoby i relacji, co wynika z tęsknoty do stabilizacji oraz zakładania rodziny. Proces kreowania intymnego związku bywa bardzo trudny. Portale randkowe pozwalają zaoszczędzić czas i umożliwiają nawiązanie więzi osobom nieśmiałym, a tym bardziej homoseksualnym.

Wspólną cechą wszystkich serwisów randkowych jest konieczność rejestracji i uzupełnienia danych profilu. Użytkownicy wzajemnie uzyskują podstawowe informacje, dotyczących wieku, zainteresowań czy oczekiwanego rodzaju relacji. Autorzy „Związków miłosnych w sieci” utożsamiają profil do ogłoszenia matrymonialnego lub anonsu. Pozostawione dane mają wzbudzać zainteresowanie. Stanowią sposób autoprezentacji. Autorzy książki obalają powszechnie panujące przekonanie, które głosi, że portale randkowe tworzone są z myślą o osobach nieśmiałych i nieciekawych, które w realnym świecie miałyby problemy z nawiązaniem bliższych znajomości. Nieprawdą jest również, że w sieci rejestrują się tylko desperaci i ludzie z tajemnicami, którym Internet dodaje pewności siebie. Owszem, samotność i chęć znalezienia partnera to główne powody odwiedzin portali randkowych, jednak nie jedyne.

Problem cyber-miłości zostaje w „Związkach miłosnych w sieci” podjęty wszechstronnie. W książce znajdujemy odpowiedź na pytania, w jakim stopniu Internet wyzwala od ograniczeń w nawiązywaniu kontaktów, jak wyglądają flirt i seks on-line, jakie reguły panują w randkowym świecie oraz czy prawdziwe i głębokie uczucie w sieci to tylko złudzenie? Autorzy podejmują się przeprowadzenia własnego projektu badawczego, bazując na różnorodnych doświadczeniach użytkowników serwisów randkowych. Książka stanowi swoistego rodzaju raport, którego głównym celem jest opracowanie wniosków o społeczności portali randkowych.

Publikacja „Związki miłosne w sieci” to interesująca pozycja, dla osób ciekawych rozwoju medialnych związków. Podjęte badania uzupełniają wiadomości o wykorzystywaniu Internetu jako miejsca nawiązywania relacji interpersonalnych, gdzie zaangażowanie fizyczne w stosunku do emocjonalnego zdaje się być marginalne. Przeczytaj również: „Związki miłosne w sieci” już w Impulsie"

źródło: http://kobietapisze.pl/zwiazki-milosne-w-sieci-recenzja-ksiazki/2013/10/13/


Przyjęło się uważać, że świat nowych mediów zrewolucjonizował wszystkie sfery ludzkiego życia, także te związane z relacjami społecznymi, w tym relacjami o najbardziej intymnym, partnerskim charakterze. Jak wskazują współczesne badania (np. autorstwa P. Valkenburg czy zespołu badawczego Living and Learning with New Media), tego typu generalne stwierdzenia stanowią uproszczenie, a wiele mechanizmów związanych z funkcjonowaniem psychologicznym i społecznym młodych ludzi okazuje się być „starym winem w nowej butelce”. Nieprawdą jest jednak stwierdzenie, że nic się nie zmieniło. Potrzebne są zatem rzetelne badania empiryczne, szczególnie o charakterze eksploracyjnym, opierające się na podejściu jakościowym, które pozwolą rozpoznać doświadczenia i znaczenia, jakie nadają swoim działaniom osoby żyjące w erze cyfrowej. Właśnie tego typu wyzwanie podjęli Autorzy – Kamila Kacprzak i Roman Leppert w odniesieniu do nawiązywania, tworzenia i utrzymywania przez młodych ludzi relacji partnerskich za pomocą internetu, przy wykorzystaniu różnych narzędzi komunikacji zapośredniczonej. Poszukiwanie partnera życiowego i utrzymywanie relacji partnerskich jest jednym z podstawowych zadań rozwojowych wczesnej dorosłości – podjęcie tego tematu z uwzględnieniem wykorzystania nowych mediów stanowi ważne społecznie zagadnienie, także w kontekście zmian kulturowych i obyczajowych stymulowanych przez rozwój nowych mediów (tak jak jest to przedstawiane w teoriach mediocentrycznych). Autorom udało się zebrać naprawdę ciekawy i pogłębiony materiał empiryczny, który został przedstawiony w interesujący i ustrukturalizowany sposób.

Zaletą narracji Autorów jest to, że zajmując się cyberprzestrzenią, nie zaniedbują opisu tradycyjnego funkcjonowania ludzi w związkach partnerskich i współczesnych zjawisk związanych z takimi relacjami. Książka jest napisana przystępnym językiem – jednak w taki sposób, że jej wartość naukowa pozostaje wysoka.

Publikacja ta może się okazać bardzo ważna dla wszystkich tych, którzy podejmują próbę zrozumienia współczesnego człowieka, znajdującego się równolegle w świecie online i offline, który próbuje znaleźć swoje szczęście w związku z drugim człowiekiem.

Z recenzji dr. hab. Jacka PyżalskiegoNie zastanawiałam się nigdy, jak to jest poszukiwać partnera życiowego przez Internet. Nie przeglądałam portali randkowych, nie brałam udziału w czatach czy też dyskusjach na forach. Nie potrafię stwierdzić jednoznacznie, czy gdybym była samotna, zarejestrowanie się w sieci byłoby drogą, którą bym podążyła, chyba raczej nie. Nie znaczy to jednak, że jestem przeciwna takiej formie poznawania nowych osób: jeżeli komuś to odpowiada i jeszcze dodatkowo spełnia jego potrzeby i oczekiwania, to takie miejsca w Internecie powinny istnieć, bo przecież wszystko – w granicach rozsądku – jest dla ludzi. Sama znam osoby, które poznały się w ten sposób, wprawdzie nie na portalu randkowym, ale jednak wirtualnie, a ich związek kwitnie do tej pory.

Jako że Internet zajmuje coraz więcej miejsca w naszym życiu, a poszukiwanie partnera to zjawisko odwieczne, zmieniają się jedynie jego warunki, postanowiłam się dowiedzieć, jak takie poszukiwania wyglądają od strony naukowej. Badań tego tematu podjęli się Kamila Kacprzak i Roman Leppert.

Wstęp niniejszej publikacji rozpoczyna się właśnie od stwierdzenia, że coś, co początkowo miało służyć naukowcom jako narzędzie komunikacji, rozrosło się do takich rozmiarów, że powstała gigantyczna, globalna pajęczyna, bez której większość współczesnych ludzi nie wyobraża sobie życia, wykorzystując ją nie tylko do celów rozrywkowych i informacyjnych, ale również do pracy. Autorzy przedstawili skrótowo rozwój Internetu, jego definiowanie oraz możliwości nawiązywania kontaktów, jakie stwarza. Zaprezentowali środowiska internetowe wymagające komunikowania, sporo miejsca poświęcając także cechom charakterystycznym tego rodzaju kontaktu. Kacprzak i Leppert zajmują się obrazem tożsamości, jakie przyjmujemy, siedząc przed komputerem. Dokonali przeglądu badań, które w skrajny sposób odnoszą się do możliwości budowania w sieci satysfakcjonujących więzi – od negujących po aprobujące – pod kątem nie tylko cech komunikacji (pozbawionej strony niewerbalnej), ale przed wszystkim potrzeb danej osoby, która na taki rodzaj kontaktu się decyduje.

W rozdziale drugim, pt. „Dobór partnerów”, przedstawiono charakterystykę okresu wczesnej dorosłości jako etapu w życiu człowieka. Zdefiniowano także pojęcie partnera życiowego, przyjęte dla potrzeb tej książki. Nie zapomniano również o aspekcie historycznym przemian, jakie dokonały się, jeśli chodzi o wybór tej najbliższej osoby, która ma być towarzyszem życia. I tu ciekawostka, wiecie, że za datę powstania pierwszego biura matrymonialnego przyjmuje się już 1650 rok? Opisano także elementy, które wpływają na atrakcyjność poznawanych ludzi, w tym kilka ciekawych zjawisk, takich jak efekt aureoli czy efekt halo.

Rozdział trzeci to „Miłość w Internecie”. Tę można podzielić na trzy typy relacji: głębokie związki przenoszone w rzeczywistość, cyberflirt i cyberseks oraz relacje w sieci nastawione na znalezienie partnera poza światem wirtualnym. Kolejno opisano portale randkowe, osoby, które z nich korzystają oraz ich motywacje. Następnie przedstawiono techniki, których używa się do skonstruowania profilu zakładanego na stronie, tak by zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach innych. W punktach wymieniono zasady sieciowego randkowania, nie omijając zagrożeń, jakie czyhają na poszukujących miłości tą drogą, poczynając od kłamstw w autoprezentacji, poprzez uzależnienia, na cyberprzemocy, obsesji i prześladowaniu kończąc.

W rozdziale czwartym poznamy opis badań, łącznie z pytaniami do badanych i metodami, z jakich skorzystano; by w części piątej przejść do wyników. Nie da się ukryć, że ten fragment wzbudza najwięcej zainteresowania, bo od teorii – jakkolwiek przedstawionej w intrygujący sposób – idziemy do praktyki. W badaniach wzięło udział pięciu respondentów, trzy kobiety i dwóch mężczyzn, w tym jeden orientacji homoseksualnej. Opisywali oni swoje doświadczenia w zakresie nie tylko poszukiwania partnera, ale i samego korzystania ze stron randkowych. Duże znaczenie ma to, że autorzy oddali im głos, posługując się częściami ich wypowiedzi, a nie tylko własną interpretacją (tę zostawiono na podsumowanie i wnioski) – dzięki temu lepiej się czyta i można się ustosunkować do badanych, łatwiej wyrobić sobie o nich zdanie. Studium przypadku okazało się być właściwą metodą badawczą, zgłębiającą ten temat.

„Związki miłosne w sieci” nie powiem, że były pochłaniającą i pasjonującą lekturą, bo jednak jest to książka naukowa, ale czytało się ją w miarę dobrze, zwłaszcza ostatni rozdział. Nie zmieniłam natomiast zdania o samych portalach; nadal uważam, że we mnie zwyciężyłyby raczej obawy i lęki, niż korzyści, jakie mogłabym ewentualnie wynieść z rejestracji na takiej stronie. Jeśli chcecie poznać doświadczenia osób, które skorzystały z takiej szansy, zapraszam do lektury.

źródło: http://mojswiat-szelestkart.blogspot.com/2014/01/kamila-kacprzak-roman-leppert-zwiazki.html


Zjawisko samotności przed monitorem komputera zdaje się coraz bardziej powszechne. Wykorzystują to liczne portale randkowe, oferujące dobór partnera zgodnie z marzeniami i oczekiwaniami. Wystarczy wpisać garść danych i czekać na efekt.

Kamila Kacprzak i Roman Leppert poświęcili temu zagadnieniu pracę naukową. Rozpoczęli od krótkiej charakterystyki Internetu i jego historii, by pokazać, jak na tym tle zdefiniować można tożsamość w sieci oraz teorie potwierdzające lub negujące możliwość budowania wartościowych relacji w Internecie. Jak pokazują powoływane przez autorów badania, powstające w sieci cyberzwiązki są dowodem na to, że komunikacja online może być skutecznym narzędziem budowania więzi, bliskości, a nawet może służyć pojawieniu się miłości. Coraz więcej osób właśnie w sieci znajduje partnera, przenosząc swoje relacje z poziomu wirtualnego na realny.

Autorzy pokazują także, jak zmieniały się sposoby poszukiwania partnerów, czym kierują się młodzi ludzie w swoich poszukiwaniach i jaką rolę odgrywa w tym procesie informatycznie sterowany dobór. Opisują także miłość w Internecie, rodzaje intymnych relacji online, reguły rządzące randkami, strategie budowania swojego profilu w serwisach randkowych. Buduje to bardzo interesujący obraz współczesnych relacji międzyludzkich, w dużej mierze uzależnionych od sieci. Profile randkowe można porównać do ogłoszeń matrymonialnych zamieszczanych w prasie, zatem sama zasada się nie zmienia, a u jej podstaw tkwi potrzeba znalezienia bliskiej osoby. Metoda jest nieistotna, jak zauważają autorzy, ważny jest osiągnięty cel. A jest nim związek oparty na miłości. Choć portale randkowe i profile osób, które szukają w ten sposób partnera, mogą budzić wiele wątpliwości, chociażby co do uczciwości i szczerości, nie zmienia to faktu, że obecnie jest to coraz bardziej popularny sposób na znalezienie "drugiej połówki".

W części badawczej autorzy poddali analizie osobiste doświadczenia wybranej grupy osób, które mają duże doświadczenie w korzystaniu z tego typu serwisów. Pytania zadano pięciu osobom, a na podstawie ich wypowiedzi przeprowadzono analizę zjawiska. Badania polegały na wywiadzie oraz analizie treści profili randkowych. Można się spierać co do tego, czy badane osoby są reprezentatywne, czy też zostały wybrane przypadkowo. Nie zmienia to jednak faktu, że opisywane zjawisko istnieje i trudno, jak podkreślają autorzy, prognozować jego dalszy rozwój. Z jednej strony ono może prowadzić do banalizowania związków między ludźmi, prowadząc wyłącznie do niezobowiązujących kontaktów seksualnych. Z drugiej jednak strony, na bazie kontaktów wirtualnych mogą tworzyć się trwałe związki, oparte na głębokich uczuciach. Wiele zależy od samych zainteresowanych.

Praca pokazuje szeroki zakres badanego zjawiska, choć w samej części badawczej ogranicza się do kilku zaledwie osób. Ale można to potraktować jako zaletę i przyjrzeć się badanym bliżej. Zwykle badania koncentrują się na danych statystycznych i odpowiedziach respondentów na ściśle określone pytania z odpowiedziami do wyboru. Tu zakres jest szerszy, pokazujący znacznie więcej. Tym samym więc Związki miłosne w sieci to bardzo interesujące opracowanie nie tylko dla socjologów i badaczy kultury współczesnej.

źródło: http://www.granice.pl/recenzja,zwiazki-milosne-w-sieci--poszukiwanie-partnera-zyciowego-na-portalach-randkowych,9342


Nie zastanawiałam się nigdy, jak to jest poszukiwać partnera życiowego przez Internet. Nie przeglądałam portali randkowych, nie brałam udziału w czatach czy też dyskusjach na forach. Nie potrafię stwierdzić jednoznacznie, czy gdybym była samotna, zarejestrowanie się w sieci byłoby drogą, którą bym podążyła, chyba raczej nie. Nie znaczy to jednak, że jestem przeciwna takiej formie poznawania nowych osób: jeżeli komuś to odpowiada i jeszcze dodatkowo spełnia jego potrzeby i oczekiwania, to takie miejsca w Internecie powinny istnieć, bo przecież wszystko – w granicach rozsądku – jest dla ludzi. Sama znam osoby, które poznały się w ten sposób, wprawdzie nie na portalu randkowym, ale jednak wirtualnie, a ich związek kwitnie do tej pory. Jako że Internet zajmuje coraz więcej miejsca w naszym życiu, a poszukiwanie partnera to zjawisko odwieczne, zmieniają się jedynie jego warunki, postanowiłam się dowiedzieć, jak takie poszukiwania wyglądają od strony naukowej. Badań tego tematu podjęli się Kamila Kacprzak i Roman Leppert.

Wstęp niniejszej publikacji rozpoczyna się właśnie od stwierdzenia, że coś, co początkowo miało służyć naukowcom jako narzędzie komunikacji, rozrosło się do takich rozmiarów, że powstała gigantyczna, globalna pajęczyna, bez której większość współczesnych ludzi nie wyobraża sobie życia, wykorzystując ją nie tylko do celów rozrywkowych i informacyjnych, ale również do pracy. Autorzy przedstawili skrótowo rozwój Internetu, jego definiowanie oraz możliwości nawiązywania kontaktów, jakie stwarza. Zaprezentowali środowiska internetowe wymagające komunikowania, sporo miejsca poświęcając także cechom charakterystycznym tego rodzaju kontaktu. Kacprzak i Leppert zajmują się obrazem tożsamości, jakie przyjmujemy, siedząc przed komputerem. Dokonali przeglądu badań, które w skrajny sposób odnoszą się do możliwości budowania w sieci satysfakcjonujących więzi – od negujących po aprobujące – pod kątem nie tylko cech komunikacji (pozbawionej strony niewerbalnej), ale przed wszystkim potrzeb danej osoby, która na taki rodzaj kontaktu się decyduje.

W rozdziale drugim, pt. „Dobór partnerów", przedstawiono charakterystykę okresu wczesnej dorosłości jako etapu w życiu człowieka. Zdefiniowano także pojęcie partnera życiowego, przyjęte dla potrzeb tej książki. Nie zapomniano również o aspekcie historycznym przemian, jakie dokonały się, jeśli chodzi o wybór tej najbliższej osoby, która ma być towarzyszem życia. I tu ciekawostka, wiecie, że za datę powstania pierwszego biura matrymonialnego przyjmuje się już 1650 rok? Opisano także elementy, które wpływają na atrakcyjność poznawanych ludzi, w tym kilka ciekawych zjawisk, takich jak efekt aureoli czy efekt halo.

Rozdział trzeci to „Miłość w Internecie". Tę można podzielić na trzy typy relacji: głębokie związki przenoszone w rzeczywistość, cyberflirt i cyberseks oraz relacje w sieci nastawione na znalezienie partnera poza światem wirtualnym. Kolejno opisano portale randkowe, osoby, które z nich korzystają oraz ich motywacje. Następnie przedstawiono techniki, których używa się do skonstruowania profilu zakładanego na stronie, tak by zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach innych. W punktach wymieniono zasady sieciowego randkowania, nie omijając zagrożeń, jakie czyhają na poszukujących miłości tą drogą, poczynając od kłamstw w autoprezentacji, poprzez uzależnienia, na cyberprzemocy, obsesji i prześladowaniu kończąc.

W rozdziale czwartym poznamy opis badań, łącznie z pytaniami do badanych i metodami, z jakich skorzystano; by w części piątej przejść do wyników. Nie da się ukryć, że ten fragment wzbudza najwięcej zainteresowania, bo od teorii – jakkolwiek przedstawionej w intrygujący sposób – idziemy do praktyki. W badaniach wzięło udział pięciu respondentów, trzy kobiety i dwóch mężczyzn, w tym jeden orientacji homoseksualnej. Opisywali oni swoje doświadczenia w zakresie nie tylko poszukiwania partnera, ale i samego korzystania ze stron randkowych. Duże znaczenie ma to, że autorzy oddali im głos, posługując się częściami ich wypowiedzi, a nie tylko własną interpretacją (tę zostawiono na podsumowanie i wnioski) – dzięki temu lepiej się czyta i można się ustosunkować do badanych, łatwiej wyrobić sobie o nich zdanie. Studium przypadku okazało się być właściwą metodą badawczą, zgłębiającą ten temat.

„Związki miłosne w sieci" nie powiem, że były pochłaniającą i pasjonującą lekturą, bo jednak jest to książka naukowa, ale czytało się ją w miarę dobrze, zwłaszcza ostatni rozdział. Nie zmieniłam natomiast zdania o samych portalach; nadal uważam, że we mnie zwyciężyłyby raczej obawy i lęki, niż korzyści, jakie mogłabym ewentualnie wynieść z rejestracji na takiej stronie. Jeśli chcecie poznać doświadczenia osób, które skorzystały z takiej szansy, zapraszam do lektury.

źródło: http://sztukater.pl/ksiazki/item/11304-zwiazki-milosne-w-sieci.html

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło