MŁODA SOCJOLOGIA – NOWE WYZWANIA
Zapraszamy do wersji elektronicznej e-book w formacie
PDF - BEZPŁATNIE
Fragment recenzji profesor Magdalena Dudkiewicz pisze: Kontynuujący zbiór „Młoda socjologia o społeczeństwie” drugi tom udowadnia, że nowe pokolenie badawcze socjologii nie odpuszcza. Znajdujemy tu kolejne zmagania z metodologią – socjologiczna młodzież świadomie stara się rozwijać ją tak, by możliwe było badanie tego, co interesujące i ważne, a więc warte zbadania. Autorki i autorzy tomu nie uciekają od analizowania wyzwań współczesności, które można uznać za oczywiste dla nas wszystkich...
Publikacja zawiera 13 tekstów, które zostały podzielone na trzy części.
Pierwsza część, pt. „Młoda socjologia o wyzwaniach współczesności”, jest dowodem, z jaką chęcią młodzi badacze podejmują tematy nowe, bardzo aktualne, dotyczące problemów jeszcze niezbadanych gruntownie. Tak więc Hubert Szotek i Jan Firlit pokazują koncepcję miasta 15-minutowego na przykładzie krakowskiej dzielnicy Krowodrza, Marcin Baumann przedstawia dynamikę i kierunki cyfrowego rozwoju społeczeństwa, Bartosz Gniadek, Michał Jung, Urszula Pado oraz Shani Witoń prowadzą rozważania związane z dyskryminacją i badaniem doświadczeń kobiet na kierunkach STEM. Pierwszą część zamykają refleksje Anny Cybulskiej i Olgi Łukaszewskiej dotyczące tożsamości osób zdiagnozowanych z ADHD w dorosłości.
Druga część: „Młoda socjologia wobec tematów trudnych i nieoczywistych”, jest – jak sam tytuł wskazuje – jeszcze mocniejszym wejściem młodych socjologów w obszary trudne, wymagające szczególnej uwagi, pogłębionej refleksji, a jednocześnie otwartości umysłu. Na początek Agata Stępnik kontynuuje poruszające rozważania z poprzedniej monografii, związane ze sztuką więźniarek i więźniów KL Auschwitz-Birkenau. Następnie Maria Jerzyk dotyka obecnego w przestrzeni publicznej problemu (nie)posiadania dzieci w czasach zmian klimatycznych z perspektywy antynatalistów klimatycznych. Weronika Szpak zwraca uwagę na szczególny aspekt związany z osobami LGBTQ+ i ich symbolami – kontekst działań marketingowych polskich przedsiębiorstw. Drugi rozdział kończy znakomity tekst Bartłomieja Wawrykiewicza, w którym interesujące rozważania autora prowadzą do redefiniowania coming outu.
Trzecia część nosi tytuł „Wyzwania metodologiczne młodej socjologii”. Na początek Elżbieta Czerwińska-Kubisiak pokazuje, jak wykorzystać metodę autoetnografii i socjologię zaangażowaną w badaniach życia rodzinnego. W kolejnym tekście Emilia Wojtacha prowadzi rozważania nad tożsamością narodową, zaś Justyna Józwowicz i Agnieszka Morozowska dokonują analizy porównawczej wizerunków lidera i liderki w czasopismach „Forbes” oraz „Forbes Women”. W świetnym tekście Katarzyna Mikołajczyk analizuje dyskurs internetowy, badając pole semantyczne wyrażenia „beneficjenci 500+”. Rozdział i cały tom wieńczy tekst Konrada Walerskiego, przypominający osiągnięcia zapomnianej subdyscypliny polskiej socjologii – socjologii Ziem Zachodnich i Północnych.
Marcin Baumann
Jest absolwentem studiów I i II stopnia kierunku socjologia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Warsztat pisarski szlifował jako specjalista pracowni medialnej portalu patrznarece.pl, zajmującego się zwalczaniem dezinformacji w sieci. Dzieli się swoimi analizami oraz refleksjami dotyczącymi badań socjologicznych podczas wystąpień na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Obecnie pracuje w Zespole ds. Realizacji Badań w Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ oraz współpracuje z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ. Interesuje się socjologią Internetu, socjologią miasta, socjologią problemów społecznych, tematyką Web 2.0 oraz zagadnieniem dezinformacji w sieci.
E-mail: marcin.baumann@alumni.uj.edu.pl
Natalia Bełdyga Doktorantka oraz członkini grupy badawczej Społeczeństwo Obywatelskie i Zrównoważony Rozwój na Wydziale Nauk Społecznych, Sztuk i Humanistycznych Politechniki Kowieńskiej na kierunku socjologia, ze specjalizacją socjologia ryzyka. Współuczestniczy w działaniach akademickiego stowarzyszenia europejskich socjologów – ESA, europejskiego oddziału Towarzystwa Analiz Ryzyka – SRA Europe, Litewskiego Stowarzyszenia Socjologicznego – LSA oraz Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Członkini społecznej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Suwałki oraz wolontariuszka i sekretarz Fundacji Teraz Wschód. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Collegium Civitas. Specjalistka ds. dyplomacji kulturalnej, dziennikarka oraz producentka współpracująca z Agence France–Presse Services. Jej badania oraz zainteresowania naukowe dotyczą odporności społeczności na kryzys i niepewność.
E-mail: natalia.beldyga@ktu.edu
Marta Faustyna Chmielevska
Studentka II roku studiów magisterskich (socjologia w ramach MISH, Uniwersytet Warszawski) oraz absolwentka filologii włoskiej i socjologii w MISH na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach wymian międzynarodowych studiowała na włoskich uniwersytetach La Sapienza w Rzymie oraz Università degli Studi di Milano. Stypendystka i ambasadorka Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Posługuje się biegle czterema językami obcymi (angielskim, włoskim, litewskim i rosyjskim) oraz uczy się francuskiego. Do jej zainteresowań naukowych należą tożsamość narodowa, zróżnicowanie kulturowe oraz tematy leżące na pograniczu socjologii, antropologii i etnologii. Pasjonują ją również dziedziny, w których nauka przecina się z dyplomacją.
E-mail: m.chmielevska@student.uw.edu.pl
Justyna Józwowicz
Absolwentka socjologii w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UwB w dyscyplinie nauki socjologiczne. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół feminizmu oraz grup mniejszościowych. W pracy doktorskiej podejmuje temat postaw feministycznych wierzących Polek. E-mail: j.jozwowicz@uwb.edu.pl
Angelika Kapuścik
Studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku Socjologia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Sekretarz Studenckiego Koła Naukowego „Metoda”, w ramach którego aktywnie współtworzy życie uczelni. W przeszłości brała udział w projekcie tutoringowym „Mistrzowie dydaktyki”, obecnie współpracuje z łódzkim teatrem w ramach projektu Science Hub UŁ. Naukowo oraz badawczo interesuje się metodologią badań nauk społecznych, a konkretnie sytuacją badawczą w badaniach jakościowych, kwestiami etycznymi badań społecznych, badaniem interakcji oraz badaniami biograficznymi.
E-mail: angelika.kapuscik@edu.uni.lodz.pl
Olga Korczyńska
Studentka ostatniego roku studiów magisterskich socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Wiceprezeska socjologicznego Studenckiego Koła Naukowego „Metoda”. Współpracująca w ramach projektu Science Hub UŁ z Fundacją Skarby Pokoleń. Zawodowo zajmująca się realizacją badań jakościowych i ilościowych w Biurze Badań Społecznych Question Mark. Socjologicznie zainteresowana jest przede wszystkim kwestiami metodologicznymi, ale także tematyką konfliktów (mikro- i makrospołecznych). Swoje główne pasje pogłębiła dzięki współpracy tutoringowej, a aktualnie rozwija je w swojej pracy magisterskiej, dotyczącej różnic pomiędzy ilościowymi metodami badań w przypadku poruszania tematów wrażliwych.
E-mail: olga.korczynska@edu.uni.lodz.pl
Katarzyna Krakowska
Magistra socjologii. Asystentka w Katedrze Socjologii oraz Instytucie Socjologii im. E. Wnuk-Lipińskiego w Collegium Civitas w Warszawie. Członkini Sekcji Socjologii Migracji Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Nauczycielka akademicka prowadząca m.in. zajęcia z myślenia socjologicznego, technik badań jakościowych oraz analizy jakościowej. Aktywna badaczka. Jej zainteresowania naukowe mieszczą się w obszarze
socjologii ruchów migracyjnych i dotyczą przede wszystkim sytuacji migrujących kobiet. Od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę angażuje się w projekty naukowe poświęcone losom osób uchodźczych z Ukrainy. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą uchodźczyniom z Ukrainy w Polsce.
E-mail: katarzyna.krakowska@civitas.edu.pl
Karolina Kurek-Suwała
Studentka studiów magisterskich w Collegium Civitas na kierunku socjologia. Członkini zarządu Koła Naukowego Socjologii Collegium Civitas. Członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego – Oddział Warszawski. W roku akademickim 2022/2023 sekretarz stowarzyszenia Plateria Varsoviensis. Szczególnie interesuje ją mikrosocjologia i badania autoetnograficzne.
E-mail: k.kurek.suwala@gmail.com
Agnieszka Morozowska
Absolwentka studiów pierwszego stopnia na kierunku socjologia na Uniwersytecie w Białymstoku, kontynuuje na tym uniwersytecie studia socjologiczne drugiego stopnia. Prezeska Koła Naukowego Socjologiczno-Antropologicznego, podejmuje aktywności w ramach tandemu naukowego. Interesuje się zagadnieniami z zakresu psychologii społecznej, współczesnymi formami uczestnictwa w kulturze oraz wspólnotowością i relacjogennością w kontekście eventów kulturalnych. Obecnie współrealizatorka projektu badawczego poświęconego festiwalowi Up To Date. Zwolenniczka książek z dziedzin psychologii ogólnej i neuropsychologii.
E-mail: a.morozowska@wp.pl
Ksawery Olczyk
Student ostatniego roku studiów magisterskich socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Prezes socjologicznego Studenckiego Koła Naukowego „Metoda”. Współpracujący w ramach uniwersyteckiego projektu Science Hub UŁ z Teatrem Pinokio w Łodzi. Tematycznie zainteresowany socjologią oraz problematyką z pogranicza filozofii i nauk społecznych, badawczo natomiast tematem prekariatu, pracy oraz jej wpływu na jednostkę w systemie kapitalistycznym. Swoje zainteresowania porusza i rozwija w pracach dyplomowych oraz artykułach. W przeszłości zaangażowany w działalność aktywistyczną o charakterze proklimatycznym oraz prorównościowym.
E-mail: ksawery.olczyk@edu.uni.lodz.pl
Martyna Olszak
Studentka ostatniego roku studiów magisterskich na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka studiów licencjackich na tym samym wydziale. Do jenaukowych zainteresowań w szczególności należą: socjologia pracy, socjologia organizacji oraz społeczny wymiar czasu. Zaplecze socjologiczne przekłada na doświadczenie zawodowe, pracując jako młodsza specjalistka w obszarze Human Resources.
E-mail: martynaolszak39@gmail.com
Filip Oszczyk
Student socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na specjalizacji Analiza danych i badania społeczne, oraz ewaluator związany z IBC Advisory. Zainteresowanie badawcze obejmują: ewaluację, socjologię edukacji oraz socjologię kulturową.
E-mail: oszczykf@gmail.com
Piotr M. Statucki
Doktorant w dyscyplinie nauk socjologicznych w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego. Członek Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Działa w uczelnianym samorządzie doktoranckim, zajmując się m.in. tematem zdrowia psychicznego doktorantów_ek. Do jego zainteresowań badawczych należą: socjologia kultury, społeczny wymiar czasu i przestrzeni, kultury i tożsamości miejskie.
E-mail: piotr.statucki@edu.uni.lodz.pl
Agata Stępnik
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się zagadnieniem sztuki tworzonej na zlecenie władz obozowych przez więźniarki i więźniów KL Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Absolwentka socjologii oraz judaistyki na UJ. Od 2017 r. współpracuje z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz- -Birkenau. Laureatka m.in. Nagrody Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau „Gdyby zabrakło dziesięciu...”. Obecnie główny przedmiot jej zainteresowania naukowego stanowi socjologia sztuki. Jej zainteresowania badawcze obejmują rozmaite zagadnienia z zakresu historii kompleksu KL Auschwitz–Birkenau oraz sztuki (po) obozowej, a także mechanizmy propagandy Trzeciej Rzeszy i dyskurs współczesnego antysemityzmu.
E-mail: agata.stepnik@doctoral.uj.edu.pl
Piotr Walkowiak
Doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Wykładowca akademicki w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, Collegium Humanum i WSB Merito w Szczecinie. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego – Oddział Szczeciński, Sekcja Socjologii Miasta. Przewodniczący Koła Naukowego Pedagogów Młodzieży „Young Power”. Prowadzi autorski kanał na YouTube „Z pasji do socjologii”. W zakresie jego zainteresowań naukowych i badawczych jest socjologia. Szczególnie interesuje gofunkcjonowanie, działania i relacje ludzi i grup społecznych w przestrzeni miejskiej oraz wiejskiej, relacje między ludźmi a gołębiami, formy aktywności i turystyki, kapitał społeczny i kulturowy, symboliczny interakcjonizm oraz wyobraźnia socjologiczna.
E-mail: piotr.walkowiak@phd.usz.edu.pl
Aleksandra Wańczyk
Absolwentka muzeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, asystentka osób niepełnosprawnych, pilotka wycieczek, członkini ICOM Polska, certyfikowana trenerka sportu pamięci. Czynna muzealniczka, uczestniczka konferencji i sympozjów naukowych z zakresu muzealnictwa i edukacji kulturalnej. Zainteresowania badawcze kieruje w stronę optymalizacji przestrzeni dla osób ze specjalnymi potrzebami, edukacji włączającej oraz modelu muzeum forum. W ramach Szkoły Doktorskiej Akademii Ignatianum realizuje autorski projekt badawczy pn. „Muzeum, jako trzecie miejsce osób wykluczonych społecznie”, prowadząc wywiady pogłębione w gminach wiejskich.
E-mail: 26976@student.ignatianum.edu.pl
Marta Wieteska
Studentka ostatniego roku studiów magisterskich na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe obejmują socjologię sportu, w szczególności wątek kibiców piłkarskich. W 2022 r. obroniła pracę licencjacką na kierunku socjologia „Trybuny jako tablica ogłoszeń. Treść opraw stadionowych na przykładzie »Kotła« Lecha Poznań w latach 2017–2021” pod kierunkiem naukowym dr. Przemysława Nosala. Praca została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę dyplomową z obszaru socjologii sportu w 2022 r. (Sekcja Socjologii Sportu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego). Autorka artykułu „Autoprezentacja i tablica ogłoszeń”. Analiza treści opraw meczowych na przykładzie aktywności ultrasów Lecha Poznań w latach 2017–2021 (2023). Przewodnicząca Rady Samorządu Studentów Wydziału Socjologii UAM.
E-mail: marwie32@st.amu.edu.pl
Redakcja naukowa:
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Grzegorz Całek (red. nauk.) |
Wydanie | I, 2024 |
ISBN wersja drukowana ISBN wersja e-book | 978-83-8294-424-2 978-83-8294-425-9 |
Objętość | 214 stron |
Format |
WSTĘP
MŁODA SOCJOLOGIA o wyzwaniach współczesności
Hubert Szotek, Jan Firlit
Miasto 15-minutowe w krakowskiej dzielnicy Krowodrza: nowe wyzwania i perspektywy
Marcin Baumann
Od wielkich rewolucji po wiek rewolucji – dynamika i kierunki cyfrowego rozwoju społeczeństwa z perspektywy socjologicznej
Bartosz Gniadek, Michał Jung, Urszula Pado, Shani Witoń
Błędne koło dyskryminacji – teoria systemów w badaniu doświadczeń kobiet na kierunkach STEM
Anna Cybulska, Olga Łukaszewska
„To się wszystko dzieje w głowie, a na zewnątrz tego nie widać”.
Tożsamość osób zdiagnozowanych z ADHD w dorosłości i ich postawy wobec farmakoterapii
MŁODA SOCJOLOGIA wobec tematów trudnych i nieoczywistych
Agata Stępnik
Sztuka czyni wolnym? Socjologiczne spojrzenie na sztukę w Trzeciej Rzeszy oraz półoficjalną twórczość więźniarek i więźniów KL Auschwitz-Birkenau
Maria Jerzyk
„Nie ma planety B, a ty nadal chcesz tu mieć dzieci?”. Moralność i troska ukryte za (nie)posiadaniem dzieci w czasach zmian klimatycznych z perspektywy antynatalistów klimatycznych
Weronika Szpak
Tęczowy pryzmat biznesu – osoby LGBTQ+ oraz ich symbole w działaniach marketingowych przedsiębiorstw w Polsce
Bartłomiej Wawrykiewicz
Redefinicja coming outu
Wyzwania metodologiczne młodej socjologii
Elżbieta Czerwińska-Kubisiak
Autoetnografia i socjologia zaangażowana oraz sposoby jej wykorzystania na przykładzie badań życia rodzinnego
Emilia Wojtacha
„Polak na 80%” – rozważania nad tożsamością narodową (na podstawie badań własnych)
Justyna Józwowicz, Agnieszka Morozowska
Wyrozumiała liderka, profesjonalny lider? Analiza porównawcza wizerunków lidera i liderki w czasopismach „Forbes” oraz „Forbes Women”
Katarzyna Mikołajczyk
Badanie pola semantycznego wyrażenia „beneficjenci 500+” w dyskursie internetowym w latach 2016–2022
Konrad Walerski
Socjologia Ziem Zachodnich i Północnych – osiągnięcia zapomnianej subdyscypliny polskiej socjologii
BIOGRAMY AUTOREK I AUTORÓW
WSTĘP
W listopadzie 2022 r. w Warszawie odbyło się Forum Młodych Socjologów – ogólnopolska konferencja naukowa adresowana do młodych socjolożek i socjologów. Chcieliśmy, aby badacze na początku swojej drogi naukowej mogli przedstawić swoje przemyślenia teoretyczne, koncepcje planowanych badań lub ich wyniki – w atmosferze naukowej życzliwości i wnikliwości, sprzyjającej wymianie poglądów oraz nabywaniu doświadczeń w prezentowaniu swych dokonań naukowych. Z referatami wystąpiło 56 uczestników z 16 uczelni. Po tej konferencji została przygotowana i opublikowana w Oficynie Wydawniczej „Impuls” monografia wieloautorska „Młoda socjologia o społeczeństwie”, będąca namacalnym docenieniem wysiłku młodych naukowców – najlepszych uczestników forum. Być może ta publikacja, a może – w zgodnej opinii uczestników – udane dwa dni konferencji sprawiły, że właściwie nie mieliśmy wyboru i musieliśmy zorganizować drugą edycję forum.
II Forum Młodych Socjologów odbyło się w grudniu 2023 r. ponownie w murach Pałacu Staszica w Warszawie. Tym razem z referatami wystąpiło 81 uczestników z 21 uczelni. Były to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder), Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Kaunas University of Technology, Masaryk University, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Bocconiego w Mediolanie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Warszawski. Podobnie jak rok wcześniej postanowiliśmy docenić naszych najlepszych uczestników i pomóc im we wchodzeniu w świat naukowy, dlatego zwróciliśmy się do kilkunastu osób z propozycją napisania tekstów do tej monografii, która została zatytułowana „Młoda socjologia – nowe wyzwania”.
Podsumowując swoją recenzję tej publikacji, profesor Magdalena Dudkiewicz pisze:
Kontynuujący zbiór „Młoda socjologia o społeczeństwie” drugi tom udowadnia, że nowe pokolenie badawcze socjologii nie odpuszcza. Znajdujemy tu kolejne zmagania z metodologią – socjologiczna młodzież świadomie stara się rozwijać ją tak, by możliwe było badanie tego, co interesujące i ważne, a więc warte zbadania. Autorki i autorzy tomu nie uciekają od analizowania wyzwań współczesności, które można uznać za oczywiste dla nas wszystkich,takich jak jakość życia, nowe technologie czy problemy społeczne. Podejmują jednak także tematy nieoczywiste i tym samym szczególnie trudne – dotyczące przeszłości, odnoszące się do zagadnień największej socjologicznej wagi, jak tożsamość czy ekologia, ale także wymagające wnikliwego przyjrzenia się sytuacji grup mniejszościowych. Wygląda więc na to, że zastępowalność pokoleń w socjologii nie budzi obaw, a dawanie głosu i pola do popisu najmłodszym ma głęboki sens.
To wspaniała ocena naszych autorek i autorów oraz doskonała zachęta do przeczytania zawartych w tomie tekstów.
Grzegorz Całek
Przewodniczący Zarządu
Oddziału Warszawskiego
Polskiego Towarzystwa Socjologicznego
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów