Nastoletnie matki. Psychologiczne aspekty ciąży, porodu i połogu
Autor:
Bidzan Mariola
Cena
14,29 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł
Zniewoleni to kontynuacja tematyki uzależnień od alkoholu i narkotyków. Publikacja stanowi rezultat rozmów z osobami, które musiały sięgnąć dna, żeby się od niego odbić i rozpocząć nowe życie.
Publikacja dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej e-book:
Książka składa się z dwóch części. Bohaterowie pierwszej, noszącej tytuł Historie niepijących alkoholików, opowiadają historie swojego uzależnienia od alkoholu lub alkoholu i narkotyków. W części drugiej, zatytułowanej Matki narkomanów, kobiety przedstawiają zmagania z nałogami swoich dzieci.
Kiedy alkohol zabrał mi wszystko, spakowałem parę osobistych rzeczy i postanowiłem iść na ulicę. Nie miałem za co żyć ani za co pić. Zostały mi dwa dolary. Zakląłem siarczyście i mówię: „Do czegoś, chłopie, doszedł po dziesięciu latach pobytu w Ameryce?”. Wyszedłem przed dom, który wynajmowałem, pomyślałem o swoim życiu i wróciłem do środka. Klęknąłem i zacząłem się gorąco modlić do Boga, żebym przestał pić. Wysłuchał mnie, bo od tamtego momentu nie piję już ponad jedenaście lat. Chyba stwierdził, że trzeba tego łajzę wziąć w ramiona. No i wziął. Ja wlazłem mu pod pachę, a on mnie nakrył płaszczykiem i tak zostało. Na spotkania AA chodzimy razem i pięknie budujemy nowe życie.
Andrzej (fragment książki)
Opis
Specyficzne kody
Ewa Krasoń
z wykształcenia historyk, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, National Louis University i Dominican University na kierunkach pedagogicznych. Dziennikarka współpracująca z „Dziennikiem Związkowym – Polish Daily News”, pedagog Chicago Public Schools. Autorka książki Matki (2017).
Zniewoleni to kontynuacja tematyki uzależnień od alkoholu i narkotyków. Publikacja stanowi rezultat rozmów z osobami, które musiały sięgnąć dna, żeby się od niego odbić i rozpocząć nowe życie.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Ewa Krasoń |
ISBN druk | 978-83-8294-312-2 |
ISBN e-book | 978-83-8294-312-2 |
Objętość | 126 stron |
Wydanie | I, 2024 |
Format | 126x195. E-book: pdf |
Oprawa | miękka, klejona, fola matowa |
O książce
Historie niepijących alkoholików
Rycerz na białym koniu
Na ulicy zaczęło mi się podobać
Między nami był Bóg
Mama powiedziała o mnie: „Albo zginie, albo przetrwa”
Odbić się od dna
W AA nareszcie poczułem się częścią wspólnoty
Uratowały mnie anioły
Basia darem od Boga
25 grudnia narodził się Bóg. I Jarek też!
Człowiek bez marzeń jest pusty jak bęben
Zawładnął mną strach
W końcu poczułam, że lubię siebie
Bóg wziął mnie w swoje ramiona
Byłem czarną owcą w rodzinie
Matki narkomanów
Dlaczego nas to spotkało? Byliśmy pełną rodziną
Why did this happen to us? We were a full family
Prawda była okrutna, a konsekwencje straszne
Chciałam umrzeć, uratował mnie Mateusz
Pozwolić dziecku dosięgnąć dna
O książce
Po opublikowaniu książki Matki, która opowiada o heroicznej walce kobiet o dzieci uzależnione od narkotyków, postanowiłam kontynuować tematykę uzależnień. Pierwszą osobą, która na moją prośbę zgodziła się opowiedzieć tragiczną historię swojego syna, była Kasia. Później, gromadząc materiał do tej publikacji, dotarłam do innych matek narkomanów i do osób, które wyzwoliły się z alkoholizmu i narkomanii. Zanim udało im się pokonać nałogi, przeszły wiele życiowych zawirowań, klęsk, strat powiązanych z bólem i cierpieniem. W książce mówią o tym okresie życia szczerze i otwarcie, mimo że wspomnieniom, czasem bardzo odległym, towarzyszą wzruszenia, a nawet łzy. Ludzie ci są świadomi, że dzieląc się własnymi przeżyciami, mogą zachęcić innych do podjęcia próby walki z nałogiem.
Książka składa się z dwóch części. Bohaterowie pierwszej, noszącej tytuł Historie niepijących alkoholików, opowiadają historie swojego uzależnienia od alkoholu lub alkoholu i narkotyków. W części drugiej, zatytułowanej Matki narkomanów, kobiety przedstawiają zmagania z nałogami swoich dzieci.
Każdą opowieść poprzedziłam krótką charakterystyką jej bohatera, powstałą po zakończeniu naszej rozmowy. Moi rozmówcy, z wyjątkiem jednej z kobiet, są mieszkańcami aglomeracji chicagowskiej. Są wśród nich osoby narodowości polskiej, czeskiej, mongolskiej i filipińskiej.
Rozmowy były prowadzone w języku polskim. Wyjątek stanowią wspomnienia otwierające drugą część książki, zamieszczone w dwóch wersjach językowych: polskiej (w moim tłumaczeniu) i angielskiej (oryginalnej).
Bohaterowie pierwszej części książki występują pod własnymi imionami. Są autentyczni, żyją w prawdzie o sobie. Realizują różnorodne pasje, spełniają się w roli rodzica, pracownika, przyjaciela i cieszą się z każdego dobrze przeżytego dnia. Matki z drugiej części książki, poza jedną, zdecydowały się na zmianę personaliów, by chronić prywatność swoich dzieci.
Jeden z moich rozmówców powiedział, że nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić. Trzeba jednak spełnić dwa warunki: najpierw nie tylko chcieć, ale wręcz mocno pragnąć zmiany życia, potem zaś poprosić Boga – lub jakkolwiek nazwaną siłę wyższą – o pomoc i nie odrzucić oferowanego wsparcia.