• Obniżka
  • Nowy
Matki. Radość i łzy

Matki. Radość i łzy

ISBN: 978-83-8294-329-0
32,38 zł
27,38 zł Oszczędzasz: 5,00 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 26,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 29,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Matki.   Radość   i   łzy   to   książka,   którą w trakcie lektury przeżywa się niezwykle intensywnie.  To oparta na faktach powieść, w której losy głównych bohaterek splatają się ze sobą w ciasny warkocz doświadczeń i wydarzeń. Ich drogi krzyżują się za sprawą dwóch niezaprzeczalnych podobieństw:... Książkę powinien przeczytać każdy, kto zawodowo lub społecznie zajmuje się problemem uzależnień.

Wersja książki
Ilość

Matki.   Radość   i   łzy   to   książka,   którą w trakcie lektury przeżywa się niezwykle intensywnie. To przeżywanie następuje na trzech poziomach równocześnie: literackim, ponieważ autorzy w przystępny sposób prezentują czytelnikowi trudne, a chwilami nawet drastyczne wydarzenia i wybory, którym muszą sprostać współcześni rodzice; poznawczym, gdyż przybliża kontrowersyjny temat choroby, co do której nadal panuje wiele mitów i niedomowień; terapeutycznym dla zrozpaczonych rodziców lub bliskich osób uzależnionego oraz dla profesjonalistów, którzy pracują z chorym i jego rodziną.

Towarzysząc matkom i ich uzależnionym dzieciom, czytelnik ma niebywałą okazję poznania podstawowych technik związanych z bardzo efektywną, ale jednocześnie skomplikowaną metodą: interwencji rodzinnej, oraz przypatrzenia się popełnianym przez rodziców błędom, które w przypadku zdrowych dzieci są zupełnie naturalnymi metodami wychowawczymi, jednak w momencie rozwijającego się uzależnienia mogą prowadzić do tragedii. Przeżywając historie przedstawione przez Ewę Krasoń i Kamila Ziolkowskiego, otrzymujemy również niewyobrażalny ładunek nadziei, optymizmu i niespotykanej siły emanującej od bohaterów. Wszak wszyscy walczą o najwyższą stawkę – zdrowie i życie!

Książkę powinien przeczytać każdy, kto zawodowo lub społecznie zajmuje się problemem uzależnień. Zamieszczone w niej opowieści pozwalają wejść w środek procesów zachodzących w rodzinie i w samej osobie uzależnionej, począwszy od wczesnych eksperymentów ze środkami uzależniającymi, idąc przez kolejne fazy choroby, na utrzymywaniu trzeźwości kończąc. Uważna lektura pozwala brać udział w tzw. obserwacji uczestniczącej, która jest formą badań stosowaną w naukach społecznych. Historie o matkach oraz ich uzależnionych dzieciach powinni przeżyć studenci i profesjonaliści związani z terapią uzależnień, a także wszyscy rodzice nastolatków pod każdą szerokością geograficzną. Jako terapeuta uzależnień jestem również przekonana, że opowieści o kochających i bohaterskich matkach będą dużą inspiracją i pomocą dla niejednej osoby uzależnionej i jej najbliższych!

Małgorzata Olczak, MA, CADC

149 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8294-329-0

Krasoń Ewa

Ziółkowski Kamilz wykształcenia historyk. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz uczelni amerykańskich na kierunkach pedagogicznych. Od 1993 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel języka angielskiego. Autorka reportaży, wywiadów i opowiadań o tematyce emigracyjnej. Matki. Radość i łzy to drugie wydanie książki Matki (Kraków 2017). W przygotowaniu jest kolejna część: Matki. Im gorzej, tym lepiej.
Ziółkowski Kamil

Ziółkowski Kamilpochodzi z Jeleniej Góry. Autor takich publikacji jak Aspekty chrześcijańskie w sadze Harry Potter (Kraków 2013) oraz INRI (Kraków 2015). Jest absolwentem St. John’s Seminary (Seminarium Duchownego im. Św. Jana) w Camarillo, w Kalifornii. Wyświęcony na kapłana 4 czerwca 2022 roku w Los Angeles. Od tego czasu służy w tamtejszej archidiecezji jako ksiądz rzymskokatolicki.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Ewa Krasoń, Kamil Ziółkowski 

ISBN druk

978-83-8294-329-0

ISBN e-book

Objętość

310 stron

Wydanie

III zmienione, 2024

Format

126x195

Oprawamiękka, klejona, fola matowa

Prolog

Jesień 1997 roku w Chicago nie należała do najpiękniejszych. Drzewa i krzewy usychały, zamiast ukazywać światu piękne czerwonozłote liście, a chłodna i nieprzyjemna pogoda sprawiła, że ludzie już dawno zapomnieli o letnich upałach i lekkich strojach. Jednak nie tylko natura umierała tej jesieni.

W szkole średniej odbywały się testy stanowe, których wyniki decydowały o promocji do następnej klasy. Szkolny radiowęzeł podał komunikat o zakończeniu tes­tów, więc młodzież mogła opuścić sale egzaminacyjne i udać się do swoich klas. W otwartych drzwiach pracowni ­lekcyjnych tkwili nauczyciele, nadzorując ruch przemieszczającej się młodzieży. Krótka przerwa pozwalała na skorzystanie z toalety.

W męskiej łazience stało przy pisuarach dwóch polskich chłopców. Jeden z nich, wyraźnie zdenerwowany, walnął pięścią w ścianę, przeklął i syknął spazmatycznie. Znajdujący się obok chłopak spojrzał z nonszalancją w jego kierunku.

–    Chodź! – Otworzył drzwi toalety i wepchnął go do środka. Tamten się nie bronił. – Nie przeżywaj – powiedział do niego mocnym głosem – to tylko testy, życie jest piękne.
–    Odwal się – syknął zaciągnięty do toalety kolega.
–    Wymiękasz, nie radzisz sobie. Przecież to widać!
–    Ty, spadaj! Nie grałbyś bohatera, jakbyś miał takich starych jak ja. Wiesz, jak ciężko być synem belfra? Stary znów się będzie na mnie żyłował.
–    Nie bądź mięczak. Na wszystko w życiu jest sposób – wycedził przez zęby i ze spokojem wyjął z kieszeni małą foliową torebkę z białym proszkiem. – Ja też mam dość moich starych, ale nie muszę cały czas o nich myśleć – dodał, wciągając nosem biały proszek. – Chcesz, dam ci trochę – nie czekając na odpowiedź, podsunął resztę koledze.

Ostry dźwięk dzwonka zmusił chłopców do szybkiego wyjścia z łazienki.

„Matki” Ewy Krasoń i Kamila Ziółkowskiego to powieść, którą w trakcie lektury PRZEŻYWA się bardzo intensywnie! I to przeżywanie następuje na kilku poziomach równocześnie: literackim, gdzie autorzy przedstawiają czytelnikowi w przystępny sposób trudne, a chwilami drastyczne wydarzenia i wybory, którym muszą sprostać współcześni rodzice; poznawczym, gdyż przybliża kontrowersyjny temat choroby, co do której nadal panuje wiele mitów i niedomowień; a także na poziomie terapeutycznym dla zrozpaczonych rodziców lub bliskich osób uzależnionego oraz dla profesjonalistów, którzy pracują z chorym i jego rodziną.

Towarzysząc matkom i ich uzależnionym nastolatkom, czytelnik ma niebywałą okazję poznać podstawowe techniki związane z bardzo efektywną, ale jednocześnie skomplikowaną metodą INTERWENCJI RODZINNEJ, oraz przypatrzeć się popełnianym błędom rodzicielskim, które w przypadku zdrowych dzieci są zupełnie naturalnymi metodami wychowawczymi, jednak w momencie rozwijającego się uzależnienia mogą prowadzić do tragedii. „Przeżywając” tę książkę otrzymujemy również niewyobrażalny ładunek nadziei, optymizmu i niespotykanej siły emanującej zarówno od matek, jak i młodych bohaterów. Wszakże wszyscy oni walczą o najwyższą stawkę – ZDROWIE I ŻYCIE!

„Matki” są również pozycją, którą powinien przeczytać każdy, kto zawodowo lub społecznie zajmuje się problemem uzależnień. Przedstawiane w niej historie pozwalają wejść w środek dynamik zachodzących w rodzinie i w samej osobie uzależnionej: zaczynając od wczesnych eksperymentów ze środkami uzależniającymi, idąc przez kolejne fazy choroby, na utrzymywaniu trzeźwości kończąc. Lektura „Matek” pozwala brać udział w tzw. obserwacji uczestniczącej, która jest formą badań stosowaną w naukach społecznych. Jest to książka, którą powinni „przeżyć” studenci i profesjonaliści związani z terapią uzależnień oraz wszyscy rodzice nastolatków pod każdą szerokością geograficzną. Jako terapeuta uzależnień jestem również przekonana, że „Matki” będą deską ratunku dla niejednej osoby uzależnionej i jej najbliższych!

Małgorzata Olczak M.A., CADC

 

 


 

Matka to najważniejsza osoba w życiu każdego człowieka. Pomiędzy nią a dzieckiem istnieje niezauważalna, specyficzna więź. Z rolą matki powiązana jest również presja społeczna, którą nie wszystkie kobiety są w stanie pokonać. O problemach współczesnych matek pisze również Ewa Krasoń, która we współpracy z młodym pisarzem Kamilem Ziolkowskim napisała poruszającą opowieść o kobietach zmagających się przeciwnościami.

Bohaterkami książki są kobiety, które połączył ten sam los, czyli problem borykania się z uzależnieniami nastoletnich dzieci. Ich przejmujące losy stanowią malowniczy kolaż, na który składa się obraz współczesnej matki i problemów z jakimi muszą się zmierzyć. Matki, które często nie zdają sobie sprawy z uzależnieniem dziecka, po jego odkryciu boją się powiedzieć o swoich obawach z uwagi na presję otoczenia. Matki, która nie miały pojęcia o uzależnieniu dziecka muszą zmierzyć się z oskarżeniami o brak opieki nad dzieckiem, bycie złą matką. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że często tego nie da się zauważyć przez wiele miesięcy. Narkomani potrafią doskonale udawać, że wszystko jest w porządku i dopiero kiedy ich uzależnienie zagraża życiu, to jest to widoczne dla otoczenia. Często sygnałów problemu z narkotykami nie dostrzega się, ale udaje się, że się ich nie widzi. Niektóre matki nawet same przed sobą nie chcą przyznać się do tego, że ich dziecko ma problem, bo przecież ich dziecko jest grzeczne i niemożliwym jest, aby mógł brać dragi.

,,Matki” to książka będąca efektem współpracy młodego literata oraz terapeutki, która jest zatem ważnym głosem na temat problemu uzależnień. To powieść niezwykle mocna i wzbudzająca w czytelniku wiele skrajnych emocji. Bezpardonowo, nieraz drastycznie autorzy ukazują problemy współczesnych ludzi – ich problemy, trudne wybory, które zaważyć mogą na ich życiu. Ewa Krasoń i Kamil Ziolkowski starają się również demaskować mity dotyczące problemu uzależnień, który nadal stanowi temat kontrowersyjny, o którym lepiej nie rozmawiać.

Ta powieść to nie tylko zbiór obrazków inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami oraz losami kobiet, które musiały często samotnie borykać się z problemami. To przede wszystkim niezwykła opowieść o matkach pochodzących z różnych środowisk, które nagle łączą dwie sprawy: uzależnienie dzieci oraz życie na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Ewa Krasoń buduje bardzo spójny i niezmiernie ciekawy obraz Polaków żyjących na emigracji, koncentruje się na codziennych zmagania z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości, czy presji środowiska, którą odczuwają na każdym kroku. Są to ich codzienne małe walki, które starają się wygrać. Przybyłe do USA kobiety miały nadzieję na poprawę warunków życia, na realizację american dream, dzięki któremu mogłyby zapewnić lepszy byt rodzinie. Jednakże najważniejszym wydaje się bitwa o zdrowie i życie ukochanego dziecka, które potrzebuje nie tylko matczynej miłości, ale przede wszystkim profesjonalnej pomocy.

,,Matki” to również lektura dająca nadzieję na lepsze jutro. Może stanowić formę poradnika, dla zrozpaczonych kobiet, które znalazły się w sytuacji bez wyjścia i szukają drogi ratunku. Z tej powieści dowiedzą się, że problem ich dziecka nie powinien być powodem do wstydu oraz, że mogą liczyć na profesjonalną pomoc, jeśli tylko zdecydują się o nią zabiegać. Bo najważniejsze jest przyznanie się do tego, że się ma problem. Ten pierwszy, ale najważniejszy i najtrudniejszy krok stanowi istotny element leczenia.

Ta powieść to również wzruszający obraz kobiecej solidarności. Matki sportretowane na kartach książki okazują się zdeterminowane i chętne do pomocy. Wspólnie łączą siły w walce o zdrowie dzieci, przez co stanowią dla siebie źródło inspiracji i wsparcia. Połączone chorobą nastoletnich dzieci oraz trudami życia w obcym państwie są idealnym przykładem współpracy.

,,Matki” to książka przeznaczona nie tylko dla osób borykających się z problemem uzależnienia. To również cenne źródło wiedzy o metodach terapeutycznych. Poprzez towarzyszenie matkom ich dzieciom czytelnik przekonuje się o sile matczynego uczucia, które zdolne jest pokonać wszelkie przeszkody. Powieść jest pełna emocji, które wstrząsną czytelnikiem. Serdecznie polecam!

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/22077-matki.html

 


 

Tytułowe matki to Polki na emigracji w USA, których dzieci uzależniły się od narkotyków. Chodzą na zajęcia grupy terapeutycznej, próbując radzić sobie z problemem. Nie jest to łatwe zadanie. Pisklaki, które wybrały narkotykowy odlot, niszczą od wewnątrz rodzinne gniazdo. Co gorsza, po chwilowej euforii wywołanej sztucznym środkiem często twardo i boleśnie lądują na dnie, łamiąc skrzydła. Książka jest mocnym ostrzeżeniem, pokazując, co takie osoby czeka. Skręcający ciało i demolujący psychikę głód uzależniającej substancji, prostytucja (jedna z dziewczyn płaci dilerowi ciałem za kolejne porcje), więzienie, a nawet śmierć. Bywają jednak także historie zakończone happy endem. Z nałogu bowiem - choć po wielu trudach - można jednak wyjść.

Książka jest wielowymiarowa. Można szukać w niej porad dotyczących tego, jak zachowywać się wobec osoby dotkniętej nałogiem i jak samemu żyć w miarę normalnie mimo takiego obciążenia. Można ją potraktować jako ostrzeżenie przed skutkami uzależnienia. Jest to też pełna rozpaczy, ale i nadziei opowieść o sile kobiecej przyjaźni. Kobiety z grupy terapeutycznej, mimo traumatycznych doświadczeń, trzymają się razem i wzajemnie się wspierają. To także Dzięki temu mogą przetrwać nawet najgorsze chwile.

dr Kalina Beluch
źródło: https://www.granice.pl/recenzja/matki/21856

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło