• Obniżka
Pierwsze kroki w przedszkolu. Poradnik dla rodziców  przyszłych przedszkolaków

Pierwsze kroki w przedszkolu. Poradnik dla rodziców przyszłych przedszkolaków

Podtytuł: Poradnik
ISBN: 978-83-8095-681-0
28,38 zł
23,58 zł Oszczędzasz: 4,80 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 25,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Czy przedszkole jest dobrym miejscem dla mojego dziecka? Jakie przedszkole wybrać? W co wyposażyć dziecko do przedszkola?Skąd czerpać informacje o przedszkolu? Trudne początki...

Odpowiedzi i podpowiedzi na te i wiele innych pytań  znajdziecie w w wyjątkowej publikacji Elżbiety Bielak

Wersja książki
Ilość

Publikacja dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book.

Marzymy, planujemy, z niepokojem oczekujemy pozytywnego wyniku testu ciążowego, ze wzruszeniem przeżywamy cud narodzin, chuchamy, dmuchamy, kochamy ponad wszystko. Nasze dzieci — cudowne, najwspanialsze, wyjątkowe, choć często nie jedyne, lecz kolejne w rodzinie. To bez znaczenia. Każde z nich jest najważniejsze. 

Pierwsze spojrzenie, pierwsze karmienie, pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwsze kroki, pierwszy upadek, pierwsza infekcja, pierwsza przespana noc. Ile tych pierwszych razy przeżywamy? Bez liku. Z każdym kolejnym dzieckiem od nowa pierwszy raz. 

I w końcu przychodzi czas, gdy w piaskownicy słyszymy, że Jaś i Helenka idą od września do przedszkola, a ich mama wraca do pracy. A może już od dawna myślimy o tym, by posłać nasze dziecko do przedszkola?

Jeśli nasz maluch nie chodził do żłobka, znów czeka nas pierwszy raz, pierwsze poważne rozstanie. Jak to? Mamy oddać nasz największy skarb nieznanym osobom, w obce miejsce, instytucji? Bez wątpienia jest to bardzo trudne doświadczenie, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. 

Książka ta skierowana jest do wszystkich rodziców, którzy planują posłać swoje dziecko do przedszkola i chcą to zrobić w sposób świadomy i odpowiedzialny. Nieważne, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko w rodzinie, czy ma dwa i pół roku, trzy lata lub pięć lat. Każde jest inne i każde z nich przeżyje ten moment inaczej. Jednak bez wątpienia to od nas, dorosłych, zależy, czy i jak dziecko odnajdzie się w nowej sytuacji. A od tego, w jaki sposób będzie przebiegał proces adaptacji, w dużej mierze zależy jego powodzenie w przedszkolu. 

Jako nauczyciel przedszkola z wieloletnim stażem na początku września każdego roku witam dzieci, które pierwszy raz przychodzą do przedszkola. W jednych oczach dostrzegam entuzjazm, fascynację, radość, w innych strach, ból, a nawet przerażenie. Niestety, częściej te drugie uczucia goszczą w małych sercach. Sama jako mama trójki pociech doświadczyłam chwil rozstania na progu sali przedszkolnej. Wiem, jak trudno jest zachować zimną krew, odejść, pójść do pracy czy wrócić do domu. Mam nadzieję, że moje refleksje i doświadczenia jako nauczyciela i matki pomogą rodzicom przygotować swoje dzieci do przekroczenia progu przedszkola, a im samym zachować spokój i optymizm, który będą mogli przekazać świeżo upieczonym przedszkolakom.

Poradnik
196 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-681-0

Elżbieta Bielak

Elżbieta Bielaknauczycielka przedszkola z wieloletnim stażem. W swojej pracy dba o indywidualny rozwój wychowanków, uwzględniając ich potrzeby, predyspozycje, zainteresowania. Autorka wielu programów, innowacji i projektów pedagogicznych wykorzystywanych w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej oraz publikacji dla dzieci. Prywatnie mama trojga dzieci, miłośniczka aktywnego wypoczynku i dobrej książki. Zachwyca ją piękno przyrody oraz kultura i sztuka ludowa.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Elżbieta Bielak

ISBN druk

978-83-8095-681-0

ISBN e-book

978-83-8095-923-1

Objętość

64 stron

Wydanie

I, 2020

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona, fola matowa

Od Autorki    

Kilka słów o tym, jak rozwija się i funkcjonuje dziecko w wieku przedszkolnym    

Czy przedszkole jest dobrym miejscem dla mojego dziecka?   

Jakie przedszkole wybrać?   

W co wyposażyć dziecko do przedszkola?   

Trudne początki   

Pierwsze koty za płoty   

Przedszkole miejscem spotkań   

Podsumowanie   

Bibliografia

fragment

Pójście dziecka do przedszkola, to moment długo wyczekiwany, zarówno przez rodziców, jak i przez dzieci, to rozpoczęcie pewnego etapu w życiu małego człowieka. Równocześnie jest to chwila wypełniona obawami, dotyczącymi tego, jak dziecko będzie funkcjonowało w grupie, jak się odnajdzie w nowym środowisku, a także tego, jak będzie przebiegał jego rozwój. Ponadto, jeśli dziecko nie chodziło wcześniej do żłobka, to przedszkole oznacza dużą zmianę w funkcjonowaniu rodziny, zaś dla matki zazwyczaj – rozstanie, z którym niezmiennie wiąże się stres.

Aby w takiej sytuacji lepiej móc funkcjonować, aby świadomie podjąć decyzję o pójściu dziecka do przedszkola, aby właściwie wybrać placówkę odpowiednią dla naszego dziecka, dostosowaną do jego potrzeb, warto sięgnąć po informacje, dotyczące zarówno tego, jak przebiega rozwój dziecka w okresie przedszkolnym (by zaobserwować ewentualne nieprawidłowości), jakie przedszkole wybrać (na co zwracać uwagę), w co wyposażyć dziecko do przedszkola, a także tego, jak przeżyć trudny niekiedy okres adaptacji dziecka. Taką wiedzą dzieli się z nami, rodzicami czy opiekunami, nauczycielka przedszkola z wieloletnim stażem, Elżbieta Bielak. W opublikowanej nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS książce pt. „Pierwsze kroki w przedszkolu” znajdziemy sporą dawkę wiedzy na temat funkcjonowania dziecka, w tym funkcjonowania dziecka w przedszkolu. Ten poradnik dla rodziców przyszłych przedszkolaków pozwala nam podejmować świadome decyzje i korygować ewentualne błędne wybory, pomaga także lepiej zrozumieć funkcjonowanie dziecka oraz specyfikę grupy przedszkolnej i okresu pobytu dziecka w przedszkolu.

Składająca się z ośmiu części książka o niewielkiej objętości, zwraca naszą uwagę na najważniejsze kwestie, zaś autorka, jako że sama jest mamą, doskonale uchwyciła wagę niektórych problemów, a także wątpliwości doświadczanych przez rodziców. Nie znajdziemy tu akademickich wynurzeń, ale garść starannie wyselekcjonowanych informacji, dających nam obraz rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym oraz jego funkcjonowania w środowisku przedszkolnym.

Dowiemy się jak wygląda rozwój procesów poznawczych, rozwój uczuciowy i społeczny, osobowości oraz rozwój ruchowy dziecka w wieku przedszkolnym, a także jak kształtuje się zabawowa aktywność dziecka. W części poświęconej odpowiedzi na pytanie, czy przedszkole jest dobrym miejscem dla dziecka znajdziecie potwierdzenie tego wyboru, choć autora zauważa, że czasami dziecko nie jest gotowe, by rozstać się z rodzicami – w takiej sytuacji radzi, by poczekać choć kilka tygodni, by maluch dojrzał do rozstania. Autorka analizuje również dostępne wybory, przed którymi stoimy pragnąć posłać dziecko do przedszkola. Zwraca uwagę na formę prawną działalności przedszkola, różnice pomiędzy profilem i ofertą edukacyjną poszczególnych placówek, a nawet na różnice związane z kwestią finansowania pobytu dziecka. Autorka podpowiada, skąd czerpać informację o przedszkolu i podkreśla, że podejmując decyzję odnośnie wyboru danej placówki powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi wrażeniami, możliwościami oraz rozsądkiem. 

Dowiemy się też, w jaki sposób przygotować dziecka na pobyt w przedszkolu – nie tylko emocjonalnie i społecznie, ale autorka omawia także kwestie techniczne, dotyczące tego, co powinno znaleźć się w wyprawce przedszkolaka. Bielak pisze również o trudnych początkach, podając wskazówki, które pomogą przetrwać (rodzicom i dzieciom) pierwsze dni w przedszkolu. Dowiemy się również, z czego wynikać może zmiana w zachowaniu przedszkolaka, a także to, jak ważne jest, by dziecko w przedszkolu czuło się dobrze. 

Wszystkie poruszone tematy, wątpliwości są bliskie rodzicom, którzy stoją przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej posłania dziecka do przedszkola, bądź tym, którzy taką decyzję już podjęli. Warto skorzystać z sugestii zawartych w poradniku po to, by stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju, by sprawić, że przedszkole stanie się miejscem, do którego będzie z przyjemnością uczęszczało.

źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2020/08/elzbieta-bielak-pierwsze-kroki-w.html

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło