• Obniżka
Trenuj umysł

Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci

Podtytuł: Zeszyt ćwiczeń
ISBN: 978-83-66990-39-5
46,48 zł
33,68 zł Oszczędzasz: 12,80 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 36,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Książka ta zawiera zestaw ćwiczeń nazwanych na nasze potrzeby kartami prac wraz z rozwiązaniami stworzony na bazie wieloletnich doświadczeń płynących z naszej pracy zawodowej oraz dostępnej literatury. Nie opiera się ona na konkretnej metodzie.

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej e-book. Wersja papierowo chwilowo niedostępna.

Książka ta zawiera zestaw ćwiczeń nazwanych na nasze potrzeby kartami prac wraz z rozwiązaniami stworzony na bazie wieloletnich doświadczeń płynących z naszej pracy zawodowej oraz dostępnej literatury. Nie opiera się ona na konkretnej metodzie. Ćwiczenia o różnym stopniu trudności oraz zróżnicowanej tematyce, bazujące na wiedzy ogólnej, nadają się do prowadzenia zajęć o charakterze zarówno indywidualnym, jak i grupowym. Prowadzący może na swój sposób oraz na własne potrzeby modyfikować i łączyć poszczególne zajęcia. Wielorakość zadań umożliwia pracę z podopiecznymi z różnymi stopniami zaawansowania choroby. Proponowane przez nas zajęcia to: anagramy, krzyżówki, wykreślanki, zadania opierające się na skojarzeniach, podstawowej wiedzy matematycznej, geograficznej i polonistycznej.

Najlepsze rezultaty osiąga się w początkowym etapie choroby, nie można jednak zapominać o tym, że terapia pozytywnie oddziałuje na chorego także w późniejszym okresie. Pacjent może uczestniczyć w różnych metodach terapii: psychoterapii, gelatoterapii, rehabilitacji, muzykoterapii, choreoterapii, dramatoterapii, treningu orientacji, terapii zajęciowej, relaksacji i innych. Wymierne efekty pracy uzyskujemy dzięki holistycznemu podejściu do osób dotkniętych otępieniami.

Istotne cechy:

- przejrzystość i czytelność kart
- karty pracy z odpowiedziami
- różnorodna tematyka
- możliwość modyfikacji ćwiczeń
- zróżnicowany stopień trudności
- skierowany do różnych grup zawodowych (psycholog, pedagog, pielęgniarka, opiekun medyczny, neurologopeda, terapeuta) oraz do chorych i opiekunów rodzinnych
- ćwiczenia stworzone na bazie praktyki zawodowej

Z poważaniem,
Katarzyna Surdyka, Mirosława Cuper


Książka Trenuj umysł jest wynikiem wieloletniej praktyki i pracy z osobami cierpiącymi na zaniki pamięci. Składa się z zestawu ćwiczeń, tak zwanych kart pracy wraz z gotowymi rozwiązaniami. Zawarte w książce ćwiczenia mają różny stopień trudności i zróżnicowaną tematykę, można je wykorzystać zarówno do pracy w grupie jak i do indywidualnych zajęć. Zaletą tej publikacji jest przede wszystkim jej przejrzystość. Całość podzielona jest na dziesięciu rozdziałach w których znajdziemy zestawy ćwiczeń wykorzystujące podstawową wiedzę z zakresu geografii, czy matematyki, a także krzyżówki, wykreślanki oraz anagramy. Każdemu ćwiczeniu poświęcona jest osobna strona. Plusem jest także możliwość dowolnej modyfikacji zadań tak aby jak najlepiej dopasować je do danej grupy odbiorców. Myślę, że książka może się okazać przydatna dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoją pamięć. [...]

Zeszyt ćwiczeń
493 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-7587-957-5

Katarzyna Surdyka

ukończyła w 2005 Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie Wydział Nauk Społecznych i Sztuki, kierunek Pedagogika, specjalność Praca Socjalna , w 2010 Podyplomowe Studium Neurologopedyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2005 roku pracuje jako terapeuta z osobami z otępieniami. W latach 2005 – 2007 Dom Pomocy Społecznej „ Kombatant” w Olsztynie, 2007 – 2008 – Dom Pomocy Społecznej w Gdyni, od 2008 – jako terapeuta – pedagog w Środowiskowym Domu Samopomocy w MOPS w Gdyni.

Mirosława Anna Cuper

Mirosława Cuperw 2009 roku ukończyła studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu (kierunek: pielęgniarstwo) na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Studium Podyplomowe Organizacji Pomocy Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1997 roku pracuje jako pielęgniarka w MOPS w Gdyni. Od 2008 roku do listopada 2011 pracowała w Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie pracuje w Ośrodku Opiekuńczym dla osób przewlekle chorych. Autorka ma przyjemność wraz z innymi nauczycielami kształcić przyszłe kadry zawodowe opiekunów medycznych.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Mirosława Cuper, Surdyka Katarzyna

ISBN druk

978-83-66990-39-5

ISBN e-book

978-83-7587-957-5

Objętość

252 stron

Wydanie

IV, 2021

Format

A4. E-book: epub, mobi oraz PDF

Oprawamiękka, klejona, fola matowa

Drogi Czytelniku  

Ćwiczenia z rysunkiem

Ćwiczenia z kalendarzem

Ćwiczenia na zapamiętywanie  

Ćwiczenia językowe  

Anagramy  

Wykreślanki, krzyżówki  

Ćwiczenia z wykorzystaniem przysłów i piosenek

Ćwiczenia geograficzne

Ćwiczenia matematyczne

Ćwiczenia oparte na skojarzeniach

Bibliografia

fragment

Autorki Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper w sposób umiejętny przedstawiły - ćwiczenia na rozwiązanie problemu z zaburzeniami pamięci , o którym w społeczeństwie mówi się na ogół niechętnie. W zeszycie tym znajdziesz czytelniku: ćwiczenia z rysunkiem, z kalendarzem , ćwiczenia na zapamiętywanie, ćwiczenia językowe, anagramy, wykreślanki, krzyżówki, ćwiczenia z wykorzystaniem przysłów i piosenek, ćwiczenia geograficzne, ćwiczenia matematyczne, ćwiczenia oparte na skojarzeniach. Zapoznałam się jako odbiorca i próbowałam wykonać podane ćwiczenia i opracowane są precyzyjnie. Wykonywałam te ćwiczenia z zeszytu i uważam ,że trening czyni mistrza na każdym poziomie niezależnie od wieku. Ta książka sprawia wiele radości podczas czytania i w przejrzysty sposób jest zaprezentowana. Dzięki temu, że autorki posiadają inspirację w innej osobie zajmującej się również tą tematyką- „Trenuj pamięć” Ursula Normann mogły podzielić się swoją wiedzą zaprezentowaną i udoskonalić swój warsztat wiedzy i go nam zaprezentować. Jeśli masz kłopot z zapamiętaniem, rozwiązaniem krzyżówek z wykreślanką , ćwiczeniami matematycznymi to na łamach stron Wydawnictwa Impuls zapraszam Cię do przeczytania tej pozycji.

źródło: Anna
https://nakanapie.pl/book/737619/review/35631/trenuj-umys.htm

 


 

Na polskim rynku wydawniczym mało jest pozycji prezentujących w sposób praktyczny, jak radzić sobie z naszym umysłem. Dlatego z ukontentowaniem należy przyjąć najnowszą publikację Impulsu pt. „Trenuj umysł…” autorstwa Katarzyny Sabeli oraz Mirosławy Cuper. Niniejszy tytuł został zainspirowany ( jak przyznają same autorki) publikacją „Trenuj pamięć” Ursuli Normann. A zebrane w książce materiały są wynikiem wieloletniej praktyki i pracy z osobami cierpiącymi na zaniki pamięci.

Docierające do nas każdego dnia w tysiącach informacje, konieczność ich przetwarzania, nasz wiek, ewentualne schorzenia przyczyniają się niewątpliwie do niewydolności pamięci. Specjaliści w ramach działań profilaktycznych doradzają nieustanne ćwiczenie tego jakże ważnego organu. Niestety dopóki nas nie zawodzi bagatelizujemy sprawę. „Trenuj umysł” wydaje się być pozycją, która może być skierowana nie tylko do osób już cierpiących na zaburzenia pamięci. Zróżnicowany charakter zadań daje bowiem szansę na pracę z różnymi grupami wiekowymi i o różnym stopniu opanowania wiedzy. Sposób przygotowania zadań pozwala zarówno na pracę indywidualną jak i grupową. Cenne jest także to, że autorki dostosowały wielkość czcionki do odbiorcy. Wiele publikacji kierowanych do osób cierpiących na zaburzenia percepcyjne lekceważy tę ważną stronę wydawniczą i potem trzeba powielać materiał i dostosowywać do możliwości chorego. Autorki nie bazują w swojej książce na jednej metodzie i wykorzystują do skonstruowania zadań różnorodną tematykę. Dzięki temu unikniemy nudy w pracy z tym zbiorem ćwiczeń. Staranność arkuszy i zaopatrzenie ich w gotowe rozwiązania pozwalają na samodzielną pracę pacjenta.

Katarzyna Bocheńska-Włostowska

 


 

Gimnastyka dla mózgu

W ciągu ostatnich stuleci długość życia wzrosła co najmniej dwukrotnie. Równolegle ze starzeniem się populacji, coraz więcej osób boryka się z problemem chorób mających związek z wiekiem, do których należą zaburzenia pamięci oraz otępienie starcze.

Na szczęście nie oznacza to, że po przekroczeniu magicznej granicy "przydatności do spożycia” jesteśmy skazani na zapominanie, bowiem utrata pamięci wcale nie jest nieodłącznym elementem procesu starzenia się. Tak naprawdę nasze możliwości zapamiętywania zaledwie nieznacznie się obniżają wraz z wiekiem, pod warunkiem oczywiście, że tak, jak o ciało, zadbamy również o nasz mózg. Odpowiednie treningi mogą usprawnić naszą pamięć i zdolności intelektualne, dlatego warto poświęcić choć piętnaście minut dziennie na naukę języka obcego, rozwiązywanie krzyżówek czy też zagadek logicznych.

Można także pracować z książką opublikowaną nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls

Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci. Autorki: Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper, udostępniają nam zestaw zadań dotyczących „rehabilitacji” pamięci zarówno dla osób, które chcą pobudzić powstawanie nowych połączeń w mózgu i usprawnić pamięć, logiczne myślenie oraz kojarzenie, a także dla specjalistów, zajmujących się pracą z osobami z zaburzeniami pamięci.
Książka zawiera zestaw ćwiczeń - kart prac, wraz z rozwiązaniami, a różny stopień ich trudności pozwoli dopasowywać je do indywidualnych potrzeb osoby pracującej nad poprawą bądź zachowaniem funkcji poznawczych. Autorki proponują anagramy, wykreślanki, krzyżówki i zadania opierające się na skojarzeniach oraz podstawowej wiedzy matematycznej i humanistycznej, zaś różnorodność ćwiczeń pozwala na ich zastosowanie zarówno podczas samodzielnej pracy w domu, jak i w czasie zajęć indywidualnych czy grupowych. Można też łączyć ze sobą zadania w różnych konfiguracjach - tak, by jak najlepiej spełniły one swoje zadanie.

Zbiór rozpoczynają ćwiczenia z rysunkiem (m.in. zaznaczanie tych obrazków, które nie pasują do pozostałych czy identyfikowanie figur o określonych kształtach), następnie zamieszczone zostały ćwiczenia z kalendarzem (m.in. dopasowanie nazwy miesiąca do cyfry, która go symbolizuje). Mamy też ćwiczenia wspomagające zapamiętywanie (listy wyrazów czy par wyrazów), ćwiczenia językowe (np. wstawianie odpowiednich rzeczowników do zdań czy tworzenie stopnia wyższego i najwyższego) oraz wciągające anagramy, ćwiczenia geograficzne (wymienianie polskich rzek i miast, których nazwy rozpoczynają się od określonej litery czy obliczanie różnic czasowych). To nie wszystkie ćwiczenia, jednak ich mnogość oraz różnorodność dostarcza prawdziwego bodźca dla naszego mózgu.

Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci Katarzyny Sabeli i Mirosławy Cuper to narzędzie do walki ze słabnącą pamięcią, pomagające usprawnić orientację myślenia i umiejętności wzrokowo-przestrzenne. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie, zaś czas na nie przeznaczony i dobór ćwiczeń, powinien być dostosowany do możliwości psychofizycznych osoby trenującej. Im trudniejsze ćwiczenie, tym bardziej efektywny jest trening mózgu, warto jednak dla rozgrzewki zacząć od tych najprostszych, jak identyfikacja przedmiotów, dopasowanie ich nazw, czy też wskazanie rysunku, który nie psuje do pozostałych. Pamiętajmy, że zapamiętywanie to wyuczona umiejętność, która może być rozwijana i… trenujmy już dziś!

źródło: http://www.granice.pl/recenzja,trenuj-umysl,5191

 Nasz umysł to nadal zagadka. Mamy skomplikowane maszyny i supernowoczesne komputery, poznaliśmy głębiny oceanu i dotarliśmy nawet na Księżyc, lecz wciąż nie potrafimy do końca rozwiązać tajemnicy naszego umysłu i faktu jak funkcjonuje. Co prawda na przestrzeni lat wiele się dowiedzieliśmy o anatomii i fizjologii mózgu czy mechanizmach leżących u podstawy różnych procesów, ale znacznie więcej kwestii pozostało ukrytych i nierozstrzygniętych. Wiemy natomiast, że choroby takie jak otępienie czy też normalny proces starzenia się zaburza funkcje poznawcze, w tym rejestrowanie i odtwarzanie różnych zdarzeń i wspomnień. Właśnie dlatego powinniśmy ćwiczyć pamięć niezależnie od wieku. Nie tylko gdy dojdzie już do choroby, ale też znacznie wcześniej.

Książka „Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci” Katarzyny Sabeli i Mirosławy Cuper to publikacja, która z pewnością będzie świetnie służyć psychologom, psychiatrom czy pedagogom w ich pracy z pacjentami cierpiącymi na zaniki pamięci, ale może być również ciekawą i przydatną lekturą dla osób zdrowych, które chcą sprawdzić swoje zdolności zapamiętania. Znajdujące się tu zadania dotyczą różnych dziedzin życia i umiejętności poznawczych. Poprzez wykreślanki, krzyżówki, skojarzenia, zadania matematyczne, ćwiczenia z rysunkiem, kalendarzem, anagramy czy też trening językowy będziemy mogli ocenić naszą pamięć i ją nieco rozwinąć.

Książka „Trenuj umysł..” to narzędzie, które we właściwych rękach pomoże w rozwijaniu pamięci, dlatego jak najbardziej polecam ją każdemu. Duży format, przestronny układ, liczne schematy, mnóstwo praktycznych zadań pomogą w zgłębianiu tajników zapamiętania. Brakowało mi i to bardzo natomiast części czysto teoretycznej, z której dowiedziałabym się więcej o procesie zapamiętywania i przechowywania wspomnień, naukowych odnośników i badań na ten temat. Tak czy inaczej uważam, że jest to interesujący zestaw ćwiczeń.

Pozdrawiam!
źródło: kasandla_85

 


 

Dziś w ramach krótkiej recenzji "Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci" Katarzyny Sabeli i Mirosławy Cuper wydany przez Oficynę Wydawniczą Impuls. Jest to pomoc skierowana do osób dorosłych, z zaburzeniami pamięci, ja ją jednak z powodzeniem wykorzystuję u pacjentów afatycznych. Ćwiczenia podzielone są na poszczególne kategorie, są zadania łatwiejsze i trudniejsze. Na pewno dużym udogodnieniem są duże litery co ułatwia pracę, zwłaszcza przy kłopotach z postrzeganiem. Jak widać na jednej ze stron, obok ćwiczeń zaraz podane są rozwiązania (więc stronę trzeba zakrywać żeby pacjent nie podglądał;) ).

Można ją wykorzystywać na wiele sposobów. Książka kosztuje około 30 zł.

Na pewno warto się jej przyjrzeć.

źródło: https://www.facebook.com/neurologopedaMonikaCabala/
posts/2187290051548748?__xts__[0]=68.ARC0WNUA9FaRpTlEtLO_RsN3UXHJFbVHnCvS5A7KjtsHsXRqnzM91zeLrzUMODTrBQv5BHvQ
WMtfSE42zOjjD5rqvHmoLt2uCwdwLahzT6xQ_3xzQma6tRaxHtMMflh2_xQDED6dZotmvx9ni3kv5Igu0NtkgxtHdiq4w3UptuiI4AKxL8-cSQ&__tn__=-R

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło