Pierwiastek wojskowy w wychowaniu cielesnym

Pierwiastek wojskowy w wychowaniu cielesnym. Przyczynek do sprawy skautingu

ISBN: 978-83-8095-716-9
26,67 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint z 1913 r.
"Pierwiastek wojskowy w wychowaniu cielesnym"

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint z 1913 r. "Pierwiastek wojskowy w wychowaniu cielesnym".

Fragment publikacji:

Pomimo wynalezienia broni palnej i ciągłego jej doskonalenia, pomimo nowych warunków bitew wobec większej noś- ności strzałów, wreszcie pomimo znacznych zmian w taktyce wojennej — długo jeszcze sprawność żołnierza w gimnastyce i pochodzie pozostanie jednym z najważniejszych czynników powodzenia na wojnie.

Uprawianie stale gimnastyki rozwija w żołnierzu siłę i zwinność — dwa przymioty cielesne, które ułatwiają mu posił- kowanie się umiejętne bronią oraz dźwiganie ładunku; pozatem wzmacnia w nim wiarę w siły własne i posiadane środki. Umiejętność chodu pozwala mu na znoszenie łatwiejsze wszelkich trudów wojennych, co się pomyślnie odbija na jego nastroju, a wiadomo przecie, jak wielkiej wagi dla powodzenia wojennego jest dobry nastrój żołnierzy. To też pierwszem zadaniem przygotowania wojskowego być musi rozwój należyty ciała przez odpowiednie zabiegi ruchowe i zaprawienie go do znoszenia chętnego wszelkich niewygód. [...]

195 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Władysław Ryszard Kozłowski

urodził się 4 czerwca 1866 roku w Lipnie, zmarł w wyniku wypadku 24 marca 1915 roku w Warszawie. Pionier wychowania fizycznego w Królestwie Polskim. Ojciec Teofil, po utracie majątku ziemskiego Pająk, był adwokatem. Matka Ewelina ze Skarbków prowadziła w Lipnie prywatną pensję. Władysław, po ukończeniu szkoły realnej we Włocławku i Warszawie oraz szkoły handlowej Kronenberga w Warszawie, pracował jako nauczyciel domowy na Podolu i w Łomżyńskiem.


1897–1903 – studiował teorię i metodykę wychowania fizycznego w Szwecji i Danii
1903 – został głównym instruktorem Ogrodów im. W.E. Raua w Warszawie jako wybitny znawca gier i zabaw ruchowych oraz gimnastyki wychowawczej
1906 – wykładał teorię i metodykę wychowania fizycznego w Szkole Gimnastyki Szwedzkiej i Masażu H. Kuczalskiej
1906–1915 – wydawał teoretyczno-metodyczny dwutygodnik „Ruch”, wokół którego skupił najwybitniejszych w tym okresie znawców wychowania fizycznego z Królestwa Polskiego i Galicji oraz autorów zagranicznych
1911 – brał czynny udział w kongresie lekarskim w Odense w Danii
1913 – aktywnie uczestniczył w kongresie lekarskim w Paryżu

Działał w ruchu przeciwalkoholowym jako prezes Towarzystwa „Przyszłość” i w Polskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Pokoju.
Był autorem licznych artykułów o szwedzkim systemie gimnastycznym opublikowanych w „Przeglądzie Pedagogicznym” i „Encyklopedii Wychowawczej”.
Hędzelek K., [Kozłowski Władysław Ryszard...], ipsb.nina.gov.pl, dostęp: 12.03.2019.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1913 rok

Autor

Władysław Ryszard Kozłowski

ISBN druk

978-83-8095-716-9

ISBN e-book

Objętość

76 stron

Wydanie

I, 2019

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

Dziedzictwo po przodkach jest w nas i wokół nas, w duszach i w rzeczach. Możemy wyobrażać je sobie, interpretować i oceniać na najrozmaitsze, niekiedy bardzo rozbieżne lub jawnie sprzeczne, sposoby, możemy nawet je przeklinać i ostentacyjnie się go wyrzekać, ale nie jesteśmy w stanie spowodować, żeby go – na dobre czy na złe – nie było. Jedni z nas chcą dziedzictwo uświęcać, inni wręcz przeciwnie, ale jedni i drudzy nieuchronnie je mają, chociaż – powtórzmy za Janem Assmannem – „jedna grupa pamięta przeszłość ze strachu przed odejściem od jej wzorów, inna ze strachu przed jej powtórzeniem”.

Jerzy Szacki, Tradycja


Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” pojawiła się na rynku w 2014 roku, by umożliwić młodzieży i instruktorom harcerskim oraz badaczom dziejów ruchu harcerskiego dostęp do twórczych dokonań wybitnych postaci mających wpływ na kształt i rozwój harcerstwa i jego niepodważalny udział w odzyskaniu i obronie niepodległości kraju oraz patriotycznym wychowaniu wielu pokoleń młodzieży.

W serii „Przywrócić Pamięć” w latach 2014–2018 ukazały się 163 reprinty. To niezwykła dawka wiedzy historycznej, metodycznej, naukowej i literackiej. Starannie wydane książeczki, w wygodnym kieszonkowym formacie, pomogą w harcerskiej służbie, poznawaniu tradycji, odnowieniu zniszczonych pokoleniowych więzi i poczucia dumy z ponad stuletniej tradycji harcerskiego ruchu.

hm. Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło