• Obniżka
Psychiatra korpoświata

Psychiatra korpoświata

ISBN: 978-83-8095-846-3
47,43 zł
37,63 zł Oszczędzasz: 9,80 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 40,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Inspiracją do powstania tej książki stały się rozmowy z setkami pacjentów – osób żyjących w korpoświecie, owym swoistym środowisku, w którym spędzają większą część życia...

Książka dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Inspiracją do powstania tej książki stały się rozmowy z setkami pacjentów – osób żyjących w korpoświecie, owym swoistym środowisku, w którym spędzają większą część życia. Podróżują w nim codziennie jak w luksusowym wagonie pierwszej klasy, czasem nawet we śnie, albo gdy jedzą kolację z mężem lub żoną, albo gdy wyprowadzają psa na spacer, albo gdy chcieliby być przez chwilę kimś innym, albo gdy neon z napisem: „Dość!” razi ich zbyt mocno w oczy. Jedni nazywają to „złotą klatką”, dla innych to „po prostu praca”. Jedni podróżują wagonami latami, kochają to i nie wyobrażają sobie, aby mogli robić cokolwiek innego. Dla innych kilka przystanków to i tak za dużo, przesiadają się bez żalu do innego pociągu i jadą dalej w nadziei, że tym razem wsiedli do właściwego.

Książka skierowana jest przede wszystkim do pracowników dużych korporacji, ale też mniejszych firm. Napisana przez psychiatrę, który od lat zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką zaburzeń psychicznych osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Powstała z myślą o stworzeniu swoistego przewodnika po najczęściej zgłaszanych w poradni zdrowia psychicznego problemach natury psychicznej. Napisana lekkim, przystępnym językiem, podejmuje tematykę zarówno stricte medyczną, ale też odnosi się do zjawisk występujących w korporacjach, takich jak wypalenie zawodowe, mobbing czy problem alkoholowy w postaci HFA (High Functioning Alcoholic). Zawiera autentyczne relacje trzydziestu trzech pracowników, opisujących jak „korpoświat” wygląda „od środka” oraz wywiady ze specjalistami od PR, dotyczącymi języka businessu oraz komunikacji wewnętrznej w firmach.


Serdecznie dziękuję 33 rozmówcom, którzy na potrzeby tej książki z entuzjazmem zgodzili się podzielić swoimi przemyśleniami na temat życia w korpoświecie. Doceniam to, że byli w tym szczerzy i uczciwi. Aby umożliwić pełną autentyczność wypowiedzi, niektóre imiona musiały ulec zmianie, niczym wirtualne nicki, ale ludzkie historie pozostały realne. Poprzez tę książkę oddaję im głos. Niech poprowadzą Czytelników w krainę świata polskich korporacji, firm i koncernów, i pokażą, jak w tym teatrze zawodowego życia wygląda nie tylko lśniąca scena, ale i garderoba, a czasem rupieciarnia.

Nie da się podważyć medycznego charakteru tej książki, nie jest ona jednak podręcznikiem z dziedziny psychiatrii i psychologii. Oddaje natomiast atmosferę rozmów, jakie toczę z pacjentami za drzwiami gabinetu lekarskiego. Język jest wówczas komunikatywny, żywy, nie popada w naukowy żargon. Poważnym problemem dla mnie jako pisarza, było trzymanie się zasady „mniej znaczy więcej”.
Musiałem toczyć ze sobą wewnętrzną walkę, aby nie ulec pokusie rozpisywania się, zwłaszcza w tematyce psychiatrycznej. Mam jednak świadomość, że książki powinny być przede wszystkim do czytania, a nie zanudzania kogokolwiek, stąd zwartość tekstu i przekazu ma kluczowe znaczenie. Starałem się poruszać tylko te tematy, które zainteresują pracowników korporacji. Dlatego też, w związku z niedużym odsetkiem chorych w firmach, niewiele miejsca poświęciłem na przykład na opisy chorób psychicznych. Nieco więcej uwagi kieruję ku chorobie afektywnej dwubiegunowej, ponieważ sądzę, iż – zaraz po depresji – jest najczęstszą chorobą psychiczną wśród pracowników korporacyjnych, tak przynajmniej wskazuje codzienna praktyka. Określenia medyczne starałem się upraszczać na tyle, na ile się da, żeby dostosować je do Czytelnika, niemającego przecież wykształcenia medycznego. Zamiast o „zaburzeniu lękowym z napadami paniki” wolę rozmawiać o atakach paniki, a „zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne” to po prostu nerwica natręctw, chociaż słowo „nerwica”, pomimo obecności oddziałów klinicznych z tą nazwą, stało się w międzynarodowych klasyfikacjach medycznych passé. I bardziej do mnie przemawia stwierdzenie pacjentki, że „Jestem w czarnej d...ie”, niż najbardziej fachowe frazy medyczne, których my, psychiatrzy używamy na co dzień w swojej pracy.

Najważniejsi w tej książce są, rzecz jasna, jej bohaterowie, którzy każdego dnia tworzą cząstkę historii tego świata, budując niczym Matrix wielki, ogólnoświatowy korpoświat, często za cenę, której woleliby nie płacić. Są różnorodni, tak jak różnorodni są ludzie, chociaż należą do wspólnej, bardzo szczególnej społeczności. I przynajmniej niektórzy z nich mogą zapytać za Brunonem Schulzem: „Czyż pod stołem, który nas dzieli, nie trzymamy się wszyscy tajnie za ręce?”. [...]

Autor

 

Polecam wywiad Katarzyny Bocheńskiej-Włostowskiej z Witoldem Misztalem w Radio Motyw - zapraszamy wywiad

296 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi, PDF
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-846-3

Misztal Witold

Misztal WitoldJestem lekarzem, czasami kompozytorem, zdarza się, że pisarzem. Od blisko ćwierć wieku towarzyszę swoim pacjentom w trudnej podróży przez mentalną strefę mroku. Książka, którą mają Państwo w swoich rękach, powstała jako efekt doświadczeń zawodowych psychiatry w kontakcie z pracownikami korporacji. To nie jest typowy poradnik, chociaż momentami takim się staje. Nie jest to też podręcznik medyczny, choć dużo w nim medycyny. Próżno szukać tu rozdziałów lub spisu treści. Jednak każdy, kto pracował lub obecnie pracuje w korporacji, poczuje specyficzny klimat tego miejsca, jego cienie i blaski. Dla tych zaś, którzy dopiero zamierzają dołączyć do teamu, książka zastąpi wyobrażone fantazje „jak tam jest?” wiarygodnymi relacjami ludzi zamieszkującymi korpoświat.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Misztal Witold

ISBN druk

978-83-8095-788-6

ISBN e-book

978-83-8095-846-3

Objętość

222 stron

Wydanie

I, 2020. Kraków

Format

B5 (160x235). E-book: epub, mobi i pdf

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

fragment

fragment

Oficyna Wydawnicza "Impuls ma w swoim dorobku różnorakie, ciekawe pod wieloma względami publikacje. Wśród wielu wydanych przez Impuls tytułów widnieją takie jak Edukacja aksjologiczna dziecka w środowiskach wychowawczych, Sytuacja skazanych kobiet w izolacji więziennej czy Tutoring drogą do doskonałości akademickiej. Są to tytuły obrazujące różnorodność wydawanych przez Impuls publikacji książkowych, do których możemy zaliczyć również jedną z ostatnio wydanych pozycji, Psychiatra korpoświata.

[...] Autor książki, Witold Misztal, jest lekarzem, który od ponad dwóch dekad pomaga swoim pacjentom w podróży przez – jak sam to określa – „mentalną strefę mroku”. Jego książka nie jest standardowym poradnikiem ani podręcznikiem medycyny, została napisana i złożona w nietypowy dość sposób. Nie uświadczymy w niej ani spisu treści, ani nawet rozdziałów, gdyż warstwa tekstowa składa się z opisów sytuacji życiowych poszczególnych pacjentów doktora oraz jego komentarzy, zamieszczanych poniżej przytaczanych historii. Oczywiście wszyscy pacjenci, którym Witold Misztal udziela głosu w swojej książce, są lub byli pracownikami korporacji przeróżnego rodzaju. W książce Psychiatra korpoświata czytelnik przeczyta więc historie wielu menedżerów, dyrektorów finansowych, team leaderów czy też pracowników działu obsługi klienta, wszystkich tych ludzi, którzy mieli okazję pracować dla dużych firm i na których ta właśnie praca odcisnęła swoje piętno. Szczere wyznania pracowników i byłych pracowników tego rodzaju dużych firm wybrzmiewają w treści dość smutno, jednak doskonale obrazują odczucia, jakie towarzyszyły im w trakcie pracy w szeregach korporacji, a także później, po odejściu z firm i kontynuowaniu drogi zawodowej. Wypalenie, stres, zmęczenie, brak pewności siebie, problem z alkoholem – takie i inne symptomy chorobowe można przypisać wielu ludziom, których historie znalazły się w treści książki Witolda Misztala. 

Sam autor tłumaczy wiele opisywanych zjawisk posługując się swoją wiedzą medyczną, przytacza wyniki światowych statystyk publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jak również dane pochodzące z naszego kraju. Dla przykładu przytoczę ustęp tekstu: 

„W strukturze zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, leczonych w warunkach ambulatoryjnych w 2014 roku, dominowały nerwice oraz zaburzenia nastroju. W sumie te dwa typy zaburzeń diagnozowano u ponad 47% wszystkich pacjentów leczonych w wymienionych trzech poradniach. Blisko co dziewiąty pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, głownie z powodu zespołu uzależnienia, a co czterdziesty trzeci – z powodu zaburzeń psychicznych spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych.” 

Witold Misztal często spotyka się z zaburzeniami zachowań i problemami z uzależnieniem od alkoholu również wśród pracowników korporacji, co jest dość częstym zjawiskiem opisywanym przez jego pacjentów. Reakcje, odreagowywanie, skutki i przyczyny – wszystko to autor poddaje analizie i przedstawia czytelnikowi z medycznego – i nie tylko – punktu widzenia. Naturalnie nie robi tego w tradycyjny sposób, gdyż odniesienia do historii jego pacjentów i ich przytaczanie w książce nadają treści nieco odmiennego, bardziej osobistego charakteru, nie sposób więc nazwać Psychiatrę korpoświata typowym poradnikiem. Szczerze mówiąc, trudno porównać tę książkę do poradników wydawanych przez wydawnictwo Vital czy Studio Astropsychologii, do formy, jaką zna już z przyzwyczajenia polski czytelnik. Trzeba więc przyznać Witoldowi Misztalowi, że jego książka odróżnia się na tyle od całej reszty tytułów traktujących o medycynie i psychologii, że stanowi dla czytelnika zdecydowanie intrygującą publikację. Zwłaszcza dla tych z nas, którzy interesują się kwestiami związanymi z pracą w różnego rodzaju korporacjach.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/31360-psychiatra-korposwiata.html

recenzja

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło