• Obniżka
Zraniony duch i zagrożone ciało

Zraniony duch i zagrożone ciało. Resocjalizacja XXI wieku w perspektywie interdyscyplinarnej

Podtytuł: Resocjalizacja XXI wieku
ISBN: 978-83-8095-061-0
36,19 zł
33,19 zł Oszczędzasz: 3,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 35,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Przewodnią ideę podjętego projektu wyznaczył tytuł książki kierujący uwagę Czytelnika na resocjalizację XXI wieku, w której przedmiotem zainteresowania, a zatem również i działania, pozostaje zraniony duch i zagrożone ciało człowieka uwikłanego w aktywność przestępczą oraz naznaczonego niepełnosprawnością. [...]

Wersja książki
Ilość

Czternastu Autorów, czternaście bardzo różnych ujęć zagadnień związanych z resocjalizacją składa się na niniejszy tom i staje się początkiem dalszych poszukiwań. Niniejsza publikacja zrodziła się z wielu przemyśleń. Na jej kartach zabrali głos nie tylko wytrawni pedagodzy, ale i ci, którzy stawiają swoje nieśmiałe kroki w pracy z drugim człowiekiem. Poszukują odpowiedzi na wiele pytań i targani są wieloma wątpliwościami, a także dzielą się nimi z Czytelnikiem oraz szukają nowych przestrzeni do pracy z innymi.

Autorzy nie uzurpują sobie prawa do kategorycznych sądów, posiadania i rozpowszechniania gotowych recept. Bardziej pytają, analizują, dokonują przeglądu historycznego zjawisk, zajmują się nie tylko działaniami resocjalizacyjnymi skierowanymi do jednostki resocjalizowanej, ale także osobami resocjalizującymi. Książkę otwiera tekst Żanety Tempczyk-Nagórki, która pochyla się nad problemem ewangelicznych podstaw wychowania. Autorka analizuje ten problem zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej. W pierwszej części książki znajdują się ponadto teksty: Katarzyny Czubak, Barbary Gawdy, Mariusza Kuskowskiego, Elżbiety Wulbach. Wszystkie zamykają się w kręgu duchowego i psychospołecznego wymiaru człowieka poddanego resocjalizacji.

Część druga publikacji przenosi nas do historycznego wymiaru omawianego zjawiska. Tacy Autorzy jak: Jacek Kulbaka, Irena Lewicka, Barbara Grzyb, Gabriela Kowalska, Ryszarda Ewa Bernacka dzięki swoim tekstom uświadamiają Czytelnikowi wielowiekowość opisywanych zjawisk i działań oraz ich wymiar psychologiczny.

Kolejne dwie części publikacji skupiają się na prezentacji zagadnień związanych z resocjalizacją jako procesem skupionym wokół profilaktyki i zagrożeniom towarzyszącym środowisku bliższemu i dalszemu osób resocjalizowanych. W tekście Ryszarda Gołębiowskiego odnajdziemy temat migracji i jej wpływu na życie rodziny. Urszula Dzido zajęła się ważnym tematem niedostosowania społecznego osób z niepełnosprawnością, natomiast Małgorzata Starzomska kryzysem egzystencjalnym pacjentów z jadłowstrętem psychicznym. Dwa ostatnie artykuły zamieszczone w czwartej części koncentrują się na problemach osadzonych w cyberświecie i komunikacji międzyludzkiej. Katarzyna Bocheńska-Włostowska poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak wesprzeć pracę pedagogów ulicy prawidłami komunikacji i narzędziami edukacji medialnej. Ewa Kopeć zastanawia się nad aktualnym tematem profilaktyki i cyberprzemocy.

Resocjalizacja XXI wieku
35 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-061-0

Bocheńska-Włostowska Katarzyna

doktor nauk humanistycznych, nauczyciel dyplomowany, wykładowca WSUS w Poznaniu. Redaktor naczelny Magazynu Młodych Dziennikarzy „Loża”, zarządza Centrum Dziennikarskim WSUS.

Autorka programu Otwartej Akademii Umiejętności. W latach 1987-1993 pracowała jako dziennikarz radiowy i telewizyjny. Konsultant Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w zakresie retoryki, komunikacji i dydaktyki. Autorka kilkudziesięciu publikacji (zwartych i w postaci artykułów) dotyczących komunikacji i dydaktyki.

 

Kuskowski Mariusz

notka w przygotowaniu

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Bocheńska-Włostowska, Katarzyna Kuskowski Mariusz

ISBN druk

978-83-8095-061-0

ISBN serii

978-83-8095-332-1

Objętość

212 strony

Wydanie

I, 2017

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Słowem wstępu   


Część I. Duchowy i psychospołeczny wymiar człowieka w resocjalizacji penitencjarnej

Żaneta Tempczyk-Nagórka

Ewangeliczne podstawy wychowania resocjalizującego – od teorii do praktyki 

Katarzyna Czubak

Wieloaspektowość zaburzeń osobowości u osób inkarcerowanych 

Barbara Gawda

Lęk – jego doświadczenie i reprezentacja u osób z antyspołecznym zaburzeniem osobowości 

Mariusz Kuskowski

Oddziaływania wychowawcze w warunkach penitencjarnych

Elżbieta Wulbach

Resocjalizacja skazanych w zakładach karnych


Część II. Resocjalizacja nieletnich dawniej i dzisiaj

Jacek Kulbaka

Z dziejów resocjalizacji nieletnich na ziemiach polskich (XVII–XIX wiek) 

Irena Lewicka 

Rola kuratora rodzinnego w procesie resocjalizacji nieletnich 

Barbara Grzyb, Gabriela Kowalska

Resocjalizacja niepełnosprawnej młodzieży w aspekcie implementowania działań profilaktycznych 

Ryszarda Ewa Bernacka

Nonkonformiści konstruktywni i pozorni – nadzieje i problemy w kontekście psychologicznym 


Część III. Resocjalizacja – wychowanie, edukacja, interwencja, terapia może przyjąć współczesne zagrożenia jednostki i rodziny

Ryszard Gołębiowski

Migracje zagrożeniem bytu rodziny oraz socjalizacji młodego pokolenia 

Urszula Dzido 

Zagrożenie niedostosowaniem społecznym osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w środowisku społecznym

Małgorzata Starzomska

Więzienie w więzieniu – próba charakterystyki kryzysu egzystencjalnego pacjentów hospitalizowanych z powodu jadłowstrętu psychicznego 


Część IV. Zadania profilaktyki wobec zróżnicowanych zagrożeń życia społecznego

Katarzyna Bocheńska-Włostowska

Praca i rola pedagoga ulicy i streetworkera z odwołaniem do komunikacji społecznej i mediów 

Ewa Kopeć

Zadania profilaktyki wobec problemu cyberprzemocy 

Przewodnią ideę podjętego projektu wyznaczył tytuł książki kierujący uwagę Czytelnika na resocjalizację XXI wieku, w której przedmiotem zainteresowania, a zatem również i działania, pozostaje zraniony duch i zagrożone ciało człowieka uwikłanego w aktywność przestępczą oraz naznaczonego niepełnosprawnością.

Z recenzji dra hab. Tadeusza Sakowicza, prof. UJK

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło